Reklam

Parathormon Yüksekliği

  • 07 Aralık 2017
  • 1.113 kez görüntülendi.
Parathormon Yüksekliği

Vücudun kalsiyum ve fosfor dengelerini sağlamada görevli parathormon salınımı, tiroid bezlerinin yanında bulunan paratiroid bezlerinde gerçekleşir. Paratiroid bezleri 5-7 mm boyutunda ve mercimek tanesi şeklindedir. Sarımtırak bir renge sahiptir. Hastalık olması durumunda çapı büyür, sertleşir ve koyulaşır. Uzman bir doktor bu değişimi gözleyebilir.

Birçok hastalık belirtisinin tanısının konulabilmesi için parathormon testi gerekir. Kandaki parathormon seviyelerinin ölçülmesiyle hastalığın teşhisi daha net konulabilir.

Parathormon Yüksekliği Neden Olur?

1-)D Vitamini Eksikliği

Kalsiyum emilimini tetikleyen D vitamini yetersiz kaldığında parathorman yükseliği görülür.

2-)Böbrek Hastalıkları

Vücuttaki atık maddelerin idrar yoluyla atılamaması, böbrek ve idrar yolları hastalıklarından kaynaklanır. Bu da parathormon yüksekliğini ortaya çıkarır. Yalnız tek sebebi bu durum olmayacağı için uzman bir doktora görünmek gerekir.

3-)Kalsiyum Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız gıda tüketimi sonrasında meydana gelen kalsiyum eksikliği, parathormon seviyesini yükseltir.

4-)Fosfor Yüksekliği

Kandaki fosfor minarelinin fazla olması parathormon değerlerinin yükselmesine sebep olur. Ancak bunun dışında fosfor değerlerinin yüksek olması karaciğer ve böbrek hastalıkların da sebebi olabilir. Bu yüzden uzman bir doktorun tanı koyması gerekir.

5-)Paratroid Bezi Rahatsızlıkları

Paratiroid bezlerin büyümesi ve tümör görülmesi halinde parathormon seviyesinin yüksek çıkmasına sebep olur.

  • Vücudun diğer bölgelerinden kaynaklanan hastalıklardan dolayı da görülebilir.
  • Kanserden dolayı görülme ihtimali düşük olsa da belirtilerin devam etmesi halinde uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

Paratiroid Bezi Hastalıkları

Paratiroid bezinin sebep olduğu hastalıklar vücudun işleyen tüm sistemlerini bozabiliyor. Genel olarak çok bilinmemesine rağmen, hastanın belirtileri hissetmesi halinde durumun ne kadar ciddi olduğunu fark etmesine sebep oluyor.

Tiroid bezinin arkasında dört tane bulunan paratiroid bezlerinde meydana gelen hastalıklar kalsiyum oranını bozduğu için kemik hastalıklıklarına sebep oluyor. Özellikle paratiroid bezleri fazla çalıştığında kemikten kalsiyumun çekilmesi ile kemiklerde kırılmaya sebep olabiliyor. Bunun yanında kalp, böbrek hastalıkları ve hipertansiyon gibi çeşitli rahatsızlıkların görülmesine neden yaratabiliyor. Bu durumda hastanın kalsiyum seviyesinin ölçülmesi gerekmektedir.

Paratiroid bezlerinde gerçekleşen hastalıkların herhangi bir ilaç tedavisi veya bitkisel yöntemle iyileşme süreci mümkün değil. Kalsiyum seviyesi ilaçla düşürebilirken, bezlerin herhangi bir tanesinde hastalık görülmesinin tek tedavi yöntemi ameliyattır. Tiroid ameliyatlarındaki gibi ameliyat sonrası ses kısılma ihtimali görülse de uzman doktorlar, ses monitörü yardımıyla ses kısıklığının önüne geçebilmektedirler.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. This web site is my inspiration , really wonderful layout and perfect subject matter.

BİR YORUM YAZ