Parçalı Dışkı ve Aşırı Gaz

Parçalı Dışkı ve Aşırı Gaz

Aşırı gaz ve parçalı dışkı sorunu daha çok çocuklarda görülen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu küçük yaşta çocuklarda sıklıkla görülür ve bu durum çocukların yemek alışkanlıkları ile yakından alakalı olan bir durumdur. Kişinin parçalı dışkı ve aşırı gaz sorunu sürekli olması halinde doktora danışılması etkili bir yöntem olacaktır. Parçalı dışkı sorunu kişinin günlük yaşamını olumsuz oranda etkilediği için dikkatli bir biçimde hareket edilmelidir.

Parçalı dışkı ve aşırı gaz gibi problemler çocukların yanı sıra yetişkinlerde de görülebilir. Bu durumun ana sebebi doktor tarafından yapılacak olan muayeneler ve testler ile birlikte kolay bir biçimde ortaya çıkartılacaktır. Sorunun tanısından sonra tedaviye başlanacaktır.

Parçalı Dışkı ve Aşırı Gaz Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Parçalı dışkı ve aşırı gaz gibi sindirim sistemi ile ilgili sorunların sebepleri oldukça farklıdır. Bu sebepler kişiden kişiye değişebilir etkenlerdir. Kişinin parçalı dışkı ve aşırı şiddette gaz sorunu ile karşılaşmasının ana sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişinin böyle bir sağlık sorunu ile karşılaşması durumunda ilk tahmin edilen sebep enfeksiyonlardır. Vücuda giren zararlı organizmaların sebep olduğu enfeksiyonlar parçalı dışkı, ağrı, sindirim sisteminde bozulmalar ve aşırı gaz gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu durum çocuklarda sıklıkla görülür ve bu sorun ile karşılaşan çocuklar dışkılama sırasında büyük bir ağrı hisseder. Durumun sürekli görülmesi halinde ebeveynlerin dikkatli olması ve uzman bir doktora danışması gerekmektedir.
  • Kişinin dışkısında meydana gelen değişimler ve aşırı gaz oluşumunun diğer bir sebebi ise bağırsaklarda meydana gelen sorunlarla doğrudan ilişkilidir. Bağırsak sendromu vb. sağlık sorunları bu gibi dışkılama ve gaz sorunlarına neden olabilmektedir. Ebeveynlerin çocukları sürekli olarak kontrol altında tutması önemli bir detay olacaktır.
  • Dışkıda farklılık oluşması ve şiddetli gaz oluşumunun sık görülen diğer bir sebebi de kist oluşumudur. Kalın bağırsakta çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen kistler dışkıda farklılıklara ve aşırı gaz sorunu oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum çocuklara özgü bir sağlık sorunu değildir, yetişkinlerde de görülebilir. Kişinin bu durumda hemen doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı Bir Dışkı Nasıl Olmalı?

Kişinin sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olması çok büyük bir öneme sahiptir. Sindirim sisteminde meydana gelen sorunlar aşırı gaz oluşumu, dışkılamada farklılıklar yaşanması gibi durumlara neden olur. Sağlıklı bir bireyin gün içinde en az 2 kere tuvalete çıkması gereklidir. Dışkının ne çok katı ne de çok sıvı olması da sağlıklı bir birey için önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ