Parmağımda Çıkıntı Var

Parmağımda Çıkıntı Var

Parmak eklemlerinde meydana gelen kemik çıkıntıları, el veya ayak parmaklarında baş gösterebilmektedir. Her ne kadar ayak parmağında gözlenebilse de, çoğunlukla daha aktif olan el parmaklarında çıkıntıya rastlanmaktadır. Çıkıntının tam olarak kemikte mi yoksa deride mi olduğu şikayetin altında yatan nedenin saptanması açısından önem taşımaktadır.

Parmakta çıkıntı şikayeti genellikle osteoartrit yani kireçlenme rahatsızlığının habercisidir. Zaman içerisinde kemiklerin üst kısmında yer alan kıkırdak yapısının bozulması akabinde kireçlenme(osteoartrit) rahatsızlığı baş gösterebilmektedir. Kireçlenme daha çok el, diz ve bacak bölgelerinde gözlense de el parmaklarındaki çıkıntı da rahatsızlığın göstergesi olabilir. Ancak tek başına kesin bulgu niteliği taşımaz.

Parmakta Çıkıntı Neden Olur?

El ve ayak parmaklarındaki kemik çıkıntıları eklem ağrısına ve hareket kısıtlılığına sebebiyet verebilir. Farkedilen çıkıntının ve ağrının pek çok nedeni olabilir.

Travma Etkenleri

Parmaktaki veya vücudun başka bölgesindeki çıkıntıların başlıca nedenlerinden biri travma etkenleridir. El veya ayak parmağına alınabilecek sert darbe, sert cismin düşmesi vs. gibi durumlar parmakta çıkıntı şeklinde şişliğe yol açabilir. Ancak bu sebepten oluşan şişlik genellikle kısa süreli olduğundan, endişeye gerek yoktur. Fakat çok ciddi bir yaralanma, darbe alma söz konusuysa bir an önce uzman hekime gidilmelidir.

El veya Ayak Eklemlerinin Çok Fazla Kullanılması

Parmakta çıkan sert çıkıntı, çıktığı yere bağlı olarak o bölgedeki eklemlerin çok fazla kullanılmasından kaynaklı olabilir. El veya ayak eklemlerinin çok aktif kullanılması bu duruma yol açabilmektedir. Özellikle sürekli el örgüsü işleyen kişilerde, işi gereği her gün el becerisiyle çalışan kimselerde el parmaklarında çıkıntı problemine rastlanabilmektedir. Eklemlerin fazla kullanılması akabinde gözlenen çıkıntı, olası eklem hastalıklarının göstergesi niteliğinde olduğundan muhakkak tıbbi destek alınmalıdır.

Kireçlenme

Osteoartrit olarak ifade edilen kireçlenme, genellikle 60 yaş üstü kimselerde gözlenen bir eklem hastalığıdır. Kemik uçlarında, kemikler arasında adeta tampon görevi gören ve sürtünmelerini önleyen kıkırdak yapı bulunmaktadır. Bu yapının bozulması sonucunda kemikler korunmasız kalır ve sürtünme başlar. Kıkırdak yapısının bozulması yalnızca kemikleri etkilemez, eklemlerin de yapısının bozulmasına ve işlevselliğinin azalmasına yol açar. Buna bağlı olarak kemiklerde çıkıntı baş gösterebilir. Ancak parmak kemiğindeki çıkıntı tek başına kesin olarak kireçlenme göstergesi değildir. Eğer çıkıntı ile beraber aşağıdaki bulgular da söz konusuysa bu rahatsızlıktan şüphelenileceğinden, derhal sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

  • Eklem ağrısı: İstirahat ya da hareket halindeyken eklemlerde hissedilen ağrılar.
  • Eklemlerin hareketliliğini kaybetmesi, esnekliğinin azalması
  • Diz, el ve kalça eklemlerinden gelen gıcırdama sesleri kireçlenme bulgusu olabilir.
  • Kemiklerde oluşan sertlikler, çıkıntılar da rahatsızlığın bilindik semptomları arasındadır. Eklemlerin üst yüzeyinde sert yumru şeklinde hissedilirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ