Parmak Eklemlerinde Küçük Şişlikler

Parmak Eklemlerinde Küçük Şişlikler

Parmak eklemlerinde oluşan küçük şişlikler, darbe veya hasar kaynaklı enfeksiyon, kronik hastalıkların sonucu olarak gibi bir çok faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Günümüzde el ve ayak parmaklarındaki şişlikler daha çok kaza ve yaralanma şeklinde seyreden travma kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle el ve ayak parmaklarının dış ortama açık bir bölüm olması travma etkenini daha da arttırmaktadır. Bu yüzden bu gibi travmaların oluşumuna karşı daha dikkatli davranılmalıdır.

Parmaklardaki şişlikler doku bölgesinde, kemik üzerinde, eklem bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir. Oluşan ödem veya şişliğin yerinin tespiti, rahatsızlığın teşhisi hakkında büyük katkı sağlayabilmektedir. Kaza, yaralanma kaynaklı oluşabilecek şişlikler genellikle belirli bir süre sonra geçme eğiliminde olacaktır. Geçmemesi ve ağrının daha da şiddetlenmesi durumunda uzman doktor yardımı alınmalıdır.

Parmak Eklemlerinde Oluşan Küçük Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

Parmak eklemlerinde birçok nedene bağlı olarak şişlikler oluşabilmektedir. Özellikle diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklara bağlı olarak böbrek rahatsızlığı olan kişilerde vücutta bir çok bölgede ödem şeklinde şişlikler gözlenebilmektedir.

Travma Kaynaklı Olarak Parmak Eklemlerinde Şişlik Oluşumu

Günümüzde dikkatsizlik sonucunda kaza ve yaralanmalar ile aşırı yapılan spor aktiviteleri gibi nedenlere bağlı olarak eklemlerde hasar oluşabilmektedir. Bu hasarlar ciddi olmamakla beraber bazı durumlarda ağrı ve şişlik şeklinde belirtilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda eklemlerde oluşabilecek hasarlar ve zedelenmelere karşı daha çok dikkatli davranılmalıdır.

Enfeksiyon Kaynaklı

Yaralanmalar sonucunda oluşan yaraların yeterince tedavi edilememesi, eklemlerde oluşabilecek iltihaplanmalar gibi bir çok faktöre bağlı olarak vücutta enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir. Bu durumdan enfeksiyon kaynağı belirlenerek tedavi yöntemi seçilir. Enfeksiyonun tedavi edilememesi ve yayılması durumunda vücutta belirli bölgelerde şişlik oluşumu gözlenebilmektedir. Bu durumlarda enfeksiyonun yayılmasının önlenmesi için uzman doktor kontrolü gerekmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara bağlı olarak vücutta ayaklarda yara oluşumu, kan basıncının yükselmesine bağlı olarak vücutta belirli bölgelerde şişliklerin oluşması gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda ilaçların düzenli kullanımı bu tarz komplikasyonların oluşumunu azaltmaktadır.

Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde emilim yeterince gerçekleşmez ve vücutta belirli bölgelerde su toplaması şeklinde görülebilen ödem oluşumuna rastlanabilmektedir.

Artrit

Romatoid artrit yani eklemlerde iltihaplanma sonucunda iltihaplanmanın oluştuğu bölgelerde şişlikler gözlenebilmektedir.

Yaralanma kaynaklı olarak oluşabilecek şişliklerde buz uygulaması, şişliğin azalmasına ve oluşabilecek ağrıların önlenmesinde etkili olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ