Reklam

Parmak Eklemlerinde Küçük Şişlikler

  • 24 Mayıs 2017
  • 9.043 kez görüntülendi.
Parmak Eklemlerinde Küçük Şişlikler

Parmak eklemlerinde oluşan küçük şişlikler, darbe veya hasar kaynaklı enfeksiyon, kronik hastalıkların sonucu olarak gibi bir çok faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Günümüzde el ve ayak parmaklarındaki şişlikler daha çok kaza ve yaralanma şeklinde seyreden travma kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle el ve ayak parmaklarının dış ortama açık bir bölüm olması travma etkenini daha da arttırmaktadır. Bu yüzden bu gibi travmaların oluşumuna karşı daha dikkatli davranılmalıdır.

Parmaklardaki şişlikler doku bölgesinde, kemik üzerinde, eklem bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir. Oluşan ödem veya şişliğin yerinin tespiti, rahatsızlığın teşhisi hakkında büyük katkı sağlayabilmektedir. Kaza, yaralanma kaynaklı oluşabilecek şişlikler genellikle belirli bir süre sonra geçme eğiliminde olacaktır. Geçmemesi ve ağrının daha da şiddetlenmesi durumunda uzman doktor yardımı alınmalıdır.

Parmak Eklemlerinde Oluşan Küçük Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

Parmak eklemlerinde birçok nedene bağlı olarak şişlikler oluşabilmektedir. Özellikle diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklara bağlı olarak böbrek rahatsızlığı olan kişilerde vücutta bir çok bölgede ödem şeklinde şişlikler gözlenebilmektedir.

Travma Kaynaklı Olarak Parmak Eklemlerinde Şişlik Oluşumu

Günümüzde dikkatsizlik sonucunda kaza ve yaralanmalar ile aşırı yapılan spor aktiviteleri gibi nedenlere bağlı olarak eklemlerde hasar oluşabilmektedir. Bu hasarlar ciddi olmamakla beraber bazı durumlarda ağrı ve şişlik şeklinde belirtilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda eklemlerde oluşabilecek hasarlar ve zedelenmelere karşı daha çok dikkatli davranılmalıdır.

Enfeksiyon Kaynaklı

Yaralanmalar sonucunda oluşan yaraların yeterince tedavi edilememesi, eklemlerde oluşabilecek iltihaplanmalar gibi bir çok faktöre bağlı olarak vücutta enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir. Bu durumdan enfeksiyon kaynağı belirlenerek tedavi yöntemi seçilir. Enfeksiyonun tedavi edilememesi ve yayılması durumunda vücutta belirli bölgelerde şişlik oluşumu gözlenebilmektedir. Bu durumlarda enfeksiyonun yayılmasının önlenmesi için uzman doktor kontrolü gerekmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara bağlı olarak vücutta ayaklarda yara oluşumu, kan basıncının yükselmesine bağlı olarak vücutta belirli bölgelerde şişliklerin oluşması gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda ilaçların düzenli kullanımı bu tarz komplikasyonların oluşumunu azaltmaktadır.

Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde emilim yeterince gerçekleşmez ve vücutta belirli bölgelerde su toplaması şeklinde görülebilen ödem oluşumuna rastlanabilmektedir.

Artrit

Romatoid artrit yani eklemlerde iltihaplanma sonucunda iltihaplanmanın oluştuğu bölgelerde şişlikler gözlenebilmektedir.

Yaralanma kaynaklı olarak oluşabilecek şişliklerde buz uygulaması, şişliğin azalmasına ve oluşabilecek ağrıların önlenmesinde etkili olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. hemp oil dedi ki:

    I wanted to post you that tiny remark to say thanks a lot over again on the pleasant solutions you have featured in this case. It was really shockingly open-handed with you to grant publicly just what many of us might have offered for an ebook to get some dough for themselves, mostly now that you might have tried it in case you desired. These smart ideas as well served to be the great way to understand that the rest have the same zeal the same as my very own to understand way more with regards to this problem. I think there are thousands of more pleasurable times up front for those who take a look at your website.

BİR YORUM YAZ