Parmak Sızlaması

Parmak Sızlaması

Parmaklarda oluşan sızlama genellikle bir hastalıktan dolayı değil, yoğun çalışmalar ya da egzersizler sonucu ortaya çıkar. Tempolu ve yoğun bir şekilde yapılan sporlar sonucunda ellerin fazla yorulmasıyla parmaklarda sızlamalar meydana gelebilir.

Çoğunlukla egzersiz ya da ağır spor faaliyetlerinde ellerde baş gösteren yorgunluk belirtisi olarak meydana gelen parmak sızlaması, kaslardan kaynaklanmaktadır. Özellikle ağır fiziksel hareketlilik gerektiren basketbol, voleybol ya da tenis türü sporlar sonucunda parmaklarda sızlama söz konusu olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra parmakların çok fazla yorulması ve zorlanması akabinde  de parmaklarda sızlama problemi ortaya çıkabilmektedir.

Parmak Sızlamasının Nedenleri Nelerdir?

  • Eklemlerde oluşan iltihaplanmalardan dolayı parmak sızlaması oluşabilir. Bu durum parmakların eklem yerlerinde hareket zorluğuna neden olabilir ve bu hareket sonucu ağrı ve sızılar meydana gelebilir.
  • Romatizmanın etkisiyle de parmaklarda ve parmakların eklem yerlerinde sızlama ve ağrılar oluşabilir.
  • Parmak sızlamasının diğer bir nedeni olarak da Hepatit A hastalığı gösterilebilir. Hepatit A virüsü parmaklarda sızlamalara neden olur.
  • Grip, soğuk algınlığı ve kabakulak hastalıkları sırasında da bireylerin parmaklarında sızlamalar meydana gelebilir.
  • Parmaklarda ve eklemlerde oluşan kireçlenmeler sonucu da parmaklarda sızlamalar hissedilir.
  • Ağır spor ve egzersiz sonucunda ellerde yorulmalar meydana gelir ve ellerin bu kadar zorlanmasıyla da parmaklarda sızlamalar hissedilir.

Parmak Sızlamasının Tedavisi

  • Parmak sızlamasının tedavisinde öncelikle kişinin sızlamanın hangi sıklıklarda ve hangi durumlar sonucunda olduğunu ölçmesi gerekir. Eğer yoğun bir egzersiz veya ellerin sıklıkla kullanıldığı sporların yapılışından sonra sızlama hissediliyorsa, bu durum ellerin yorulmasından kaynaklanıyor demektir. Bu durumlarda öncelikle ellere soğuk kompres yapılarak yorgunluk giderilmelidir. Böyle durumlardaki parmak sızlamalarının önüne geçebilmek için de spor veya egzersiz yaparken elleri fazla yormamaya gayret edilmelidir.
  • Parmakların sızlaması artmış ve ağrı durumuna gelmişse, mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Doktor belli testler yaparak ve parmakların röntgenini çekerek ağrı sebebinin kaynağını bulmaya çalışır. Bu ağrıların sebebi belli rahatsızlıklardan kaynaklanıyor ise derhal tedaviyi başlanmalıdır. Bununla birlikte X-Ray cihazlarıyla da parmakların eklem ve kemik yapısına bakılır.
  • Bireyin kronik bir rahatsızlığı olup olmaması, ilaçların kullanımına etki etmektedir. Bu nedenle de, tansiyon, şeker ve benzeri rahatsızlıkları olan bireyler, bu durumdan doktoru mutlaka haberdar etmelidir.
  • Bazen parmak sızlamaları vitamin eksikliklerinden de kaynaklanabilir. Doktorun yaptığı testler sonucunda vitamin eksikliğinden kaynaklanan parmak sızlaması teşhisi konduğunda mutlaka vitamin takviyesine başlanmalıdır.

NOT: Parmak sızlamasının nedeni eklemlerden kaynaklanıyorsa, bu tehlike arz eder. Eklemlerde iltihaplanma ve kireçlenmelerde mutlaka doktor tarafından tedaviye başlanmalıdır. Eklemlerde oluşan kireçlenme ve iltihaplanmalar bağışıklık sisteminin güçsüz olduğunun habercisi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ