Reklam

Parmak Uçlarında Elektriklenme

 • 06 Şubat 2018
 • 1.760 kez görüntülendi.
Parmak Uçlarında Elektriklenme

Daha çok ellerde yer alan parmaklarda ortaya çıkan parmak ucu elektriklenmesi, titreme ya da karıncalanma gibi durumlar şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan parmak ucu elektriklenmesi sonrasında parmak ucunda hissizlik söz konusu ise, durum ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu durum beyinde gerçekleşen bir hasar ya da sorunun belirtileri arasında yer almaktadır.

Parmak Ucunda Elektriklenme Nedenleri Nelerdir?

 • Sinirlerde meydana gelen zedelenme, parmak ucunda elektriklenme, uyuşma ya da hissizliğe neden olabilmektedir. El sinirlerinin uzun müddet baskıya maruz kalması sonucunda ortaya çıkan bu durum, uzun vadede bireyin günlük yaşantısını da etkileyebilir.
 • Gün içinde bireyin çok fazla hareketsiz kalması, elin hep aynı konumda sabit tutulması gibi nedenlere bağlı olarak da uyuşma ya da parmak ucunda elektriklenme söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle küçük parmak egzersizleri gün içinde birkaç kez tekrarlanmalı ve bir rutin haline getirilmelidir.
 • Darbe ve travmalardan kaynaklanmak üzere, elde ya da kolda sinirlerin sıkışması da parmak ucunda elektriklenmeye yol açabilir. Bunun başlıca nedeni baskı ya da darbe sonucunda kan dolaşımının son derece yavaşlamasıdır. Bu durumda kol ve el için yine küçük egzersizler ve hareketler yapılması yararlı olacaktır.
 • Ellerin çok üşümesi sonrasında dış faktörlere bağlı olarak aniden ısınması hem parmak uçlarında elektriklenmeye hem de ellerin tamamında şiddetli bir sızıya neden olabilmektedir. Isı değişiminin olağan seyrinde devam etmesi bu sorun için çözüm olacaktır.
 • Kırık ya da kemiklerde zedelenme – incinme – çatlama gibi problemler ortaya çıkması sonucunda sinir zedelenmesine bağlı olarak ağrı, acı, uyuşma ya da elektriklenme görülebilmektedir.
 • Sürekli olarak yazı yazan ya da klavye başında çalışan kişilerin parmaklarında da uyuşukluk ve elektriklenme sorunu ortaya çıkabilir. Bunun nedeni parmakların olması gerekenden çok daha fazla çalışmak durumunda bırakılmasıdır. Müzik aleti çalan kişilerde de, yorgunluğa bağlı olarak elektriklenme ya da karıncalanma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Parmak Elektriklenmesine Karşı Önlemler

Parmak uçlarında bahsi geçen nedenler dolayısıyla, elektriklenme ya da uyuşma ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi bir durum söz konusu olduğunda, bireysel olarak birtakım önlemler almak mümkün olabilmektedir. Özellikle beslenme programının yeterli seviyede ve belli bir düzene bağlı olarak uygulanması, bu durumun ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Aynı şekilde kişinin, vitamin ve mineraller bakımından da zengin besinler tüketmeye dikkat etmesi gerekmektedir.

Kan dolaşımının düzenlenmesi ve hızlanması açısından, evde ya da dışarıda düzenli ve yorucu olmayan egzersizler yapılması, bunun alışkanlığa dönüştürülmesi, iyileşme sürecine büyük bir katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda parmakların sık sık dinlendirilmesi de etkili olacaktır. Ancak sorun ortadan kalkmıyor ise, birey mutlaka uzman bir doktora görünmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. zortilo nrel dedi ki:

  I like this website very much, Its a rattling nice situation to read and get information. “Never hold discussions with the monkey when the organ grinder is in the room.” by Sir Winston Churchill.

 2. corporality dedi ki:

  fascinate este conteúdo. Gostei bastante. Aproveitem e vejam este site. informações, novidades e muito mais. Não deixem de acessar para aprender mais. Obrigado a todos e até a próxima. 🙂

 3. Hey very cool site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?KI’m satisfied to find numerous helpful information here within the put up, we’d like develop more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

BİR YORUM YAZ