Parmak Uçlarında Uyuşma ve Karıncalanma

Parmak Uçlarında Uyuşma ve Karıncalanma

Parmak uçlarında hissedilen uyuşma ve karıncalanma kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de görülebilmektedir. Parmak uçlarındaki karıncalanmanın en bariz nedenlerinden biri diyabet yani şeker hastalığıdır. Ancak tek başına bu şikayet, diyabet rahatsızlığı olduğunu göstermez. Diyabet dışında uzun süre parmak uçlarına baskı uygulanması, vitamin eksikliği ve kansızlık da parmak uçlarında karıncalanmaya yol açabilmektedir.

Parmak Uçlarında Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Parmak uçlarına doğru sert darbe alınması halinde bu bölgedeki ve çevresindeki sinirler hasar görebilir. Sinir hasarıysa kendini darbe alınan bölgede karıncalanma ile belli edebilir. Hafif bir hasar söz konusuysa, uyuşma hissi kısa sürelidir. Şayet ciddi bir darbe alındıysa ve yaralanma durumu söz konusuysa kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Parmaklara Uzun Süre Baskı Uygulanması

Parmak uçlarına doğru uzun süre boyunca baskı uygulanması, parmakların baskı halindeyken saatlerce aynı pozisyonda kalması durumunda ilgili bölgedeki sinirlere baskı uygulanmış olur. Uygulanan kuvvet, baskı ise parmak uçlarında karıncalanmayı ve uyuşmayı tetikler.

Diyabet(Şeker Hastalığı)

Pankreas tarafından vücuttaki kan şekerini dengelemek için insülin hormonu salgılanır. İnsülin salgısı sayesinde tıp dilinde glukoz olarak bilinen kan şekerinin vücuttaki tüm hücrelere girmesi sağlanır. İnsülin hormonu az salgılandığında ya da hiç salgılanmadığında glukoz, kanda birikir ve diyabet rahatsızlığı oluşmuş olur.

Yukarıda nasıl oluştuğu anlatılan diyabetin en bilindik belirtilerinden biri el ve ayaklarda oluşan uyuşmalardır. El ve ayaklarda karıncalanma çoğunlukla ilerlemiş diyabet hastalıklarının göstergesidir. Ancak tek başına karıncalanma hissi şeker hastalığı göstergesi değildir. Hastalığın bilindik diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Gün içinde sürekli açlık hissi,
  • Halsizlik,
  • Bulanık görme,
  • Gün içinde çok fazla su içmek

Vitamin Eksikliği

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak vitamin eksikliği baş gösterebilir. Özellikle B12 vitamin eksikliğinde sinir hücreleri beslenemediğinden, vücutta uyuşma ve karıncalanmaya sık rastlanır. Hissedilen karıncalanma, parmak uçlarında görülebilir.

Kansızlık

Kanda bulunan bileşenlerin(alyuvar, akyuvar, trombositler) az sayıda olması kansızlık olarak tanımlanır. Tıp dilinde anemi şeklinde ifade edilir. Halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı, gün içinde sürekli yorgun hissetme, soluk ten, vücutta uyuşma hissi kansızlığın bilindik belirtileri arasındadır. Eğer bahsedilen bulgulardan en az biri dahi söz konusuysa, doğru tetkik ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ