Reklam

Parmak Ucu Uyuşukluğu

  • 21 Nisan 2017
  • 3.174 kez görüntülendi.
Parmak Ucu Uyuşukluğu

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen karıncalanma, uyuşukluk hissine parmaklarda ve parmak uçlarında da rastlanabilmektedir. Parmak ucunda baş gösteren uyuşukluklar genellikle sinirlere uygulanan baskıdan ve ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Ancak parmakta ve parmak ucunda hissedilen karıncalanma daha ciddi sağlık sorunlarının göstergesi de olabilir.

Parmakta ve Parmak Uçlarında Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Sinirlerin Hasar Görmesi

Tıp literatüründe periferik nöropati olarak ifade edilen sinirlerin zarar görmesi durumu bulunduğu bölgede uyuşma ve karıncalanmaya sebebiyet verebilmektedir. Uzun süre parmağın üzerine baskı uygulanması veya saatlerde kol bölgesinin aynı pozisyonda kalması, uyuşma hissini tetikleyici nedenlerdir. Bunların yanı sıra diyabet, B12 vitamin eksikliği de sinir hasarına zemin hazırlayarak dolaylı olarak parmaklarda uyuşukluğa yol açabilmektedirler.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

İğne batma hissi şeklinde de tarif edilebilen uyuşmanın bir diğer nedeniyse dolaşım sistemi rahatsızlıklarıdır. Vücutta en önemli yaşamsal faaliyetlerden birini yerine getiren dolaşım sisteminde oluşabilecek sorunlar, parmaklarda karıncalanmaya yol açabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde yer alan sinirin üzerinde baskı oluşması akabinde bilek seviyesinde uyuşma, karıncalanma veya iğne batması hissi şeklinde şikayetlere yol açmaktadır. Parmak uyuşması bununla ilgili olabilir. Özellikle bilekle ağır fiziksel aktivite yapanlarda ve sürekli olarak bilgisayar kullanan kimselerde bu sebepten uyuşma hissine sık rastlanır.

Vitamin Eksikliği

Yetersiz ve sağlıksız beslenmenin akabinde sık yaşanan vitamin eksikliği beraberinde bir çok sorunu getirmektedir. Yeterli oranda alınmayan vitamin ve mineral, el ve parmaklarda uyuşma-karıncalanma şikayetlerine yol açabilmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde sık görülür.

Boyun Kireçlenmesi

Omurgada yer alan disk ve eklemlerin zaman içinde yıpranması akabinde kireçlenme oluşur. Halk arasında sık yaşanılan kireçlenmelerden biri de boyun kireçlenmesidir. Yanlış duruş pozisyonunda uzun süre kalmak ve boyna alınan hasarlar, boyun kireçlenmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Boyunda oluşan kireçlenme akabinde sinirlerde uyuşma gözlenebilir ve bu durum parmaklarda karıncalanma şeklinde hissedilebilir.

Diğer Nedenler

  • Bulunulan ortamda yaşanılan ani ısı değişimleri,
  • Diyabetik nöropati

Parmaklarda ve parmak ucu bölgesinde hissedilen uyuşma pek çok rahatsızlıkla ilintili olabileceğinden ihmal edilmemelidir. Özellikle uyuşmayla birlikte el ve kollarda ağrı, boyuna uzanan ağrılar, parmaklarda yanma hissi gibi daha başka bulgular söz konusuysa derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. The apple never falls far from the tree.

BİR YORUM YAZ