Reklam

Parmakta Çatlak

  • 02 Şubat 2018
  • 5.302 kez görüntülendi.
Parmakta Çatlak

Kemiklerde kırılmanın bir alt versiyonu olarak ifade edilebilecek olan parmakta çatlak oluşumu, kemik kırılması kadar ciddi olmasa da kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyen bir olumsuzluktur. Kemiklerin belli bir bölgesinin çeşitli sebeplerle hasar görmesi sonucunda oluşur ve şiddetli bir ağrıya neden olur.

Parmak çatlakları el ya da ayak parmaklarında ortaya çıkabilir. Genel olarak travmatik olaylar ya da alınan darbeler sonucunda meydana gelmektedir.

Parmakta Çatlak Belirtileri Nelerdir?

  • En belirgin özellik, çatlak olan bölgede ciddi anlamda bir hareket kısıtlaması ve çok şiddetli ağrı görülmesi olarak ifade edilebilir. Çatlak ilk oluştuğunda değil, daha sonraki süreçte bir ağrı meydana gelmesi söz konusu olduğu için ilk anda fark etmek hayli zordur.
  • Parmakta gittikçe büyüyen şişkinlik, parmağın hareket ettirilememesi de önemli belirtilerdir.
  • Parmakta çatlak, kemiğin darbe alması ile ortaya çıkar ve tam anlamıyla bir kırık değildir. Bu nedenle de kırığın bir önceki evresi olarak değerlendirilebilir. Parmakta yer alan kemikler oldukça hassas ve kırılgan bir yapıda olduğu için ciddi olmayan darbelerde bile incinme ya da kemiklerde çatlama ortaya çıkabilir.
  • Parmakta çatlağın tespiti için röntgen çekilmesi ve çatlağın tam boyutunun ortaya çıkarılması son derece önemlidir. Cerrahi bir müdahale gerektirmeyen parmak çatlaklarında, genel olarak bölgeyi sabitleyici bir tedavi uygulanır. Böylece parmak tamamen hareketsiz bırakılarak kemiklerin yeniden doğru bir şekilde kaynaması sağlanır.

Parmakta Çatlak Tedavisi

Parmaklarına darbe alan kişinin öncelikle hemen doktora gitmesi ve röntgen çektirmesi gerekmektedir. Kemik kırıklarına göre çok daha kısa sürede iyileşme gösteren parmak çatlağı genel olarak 3 ya da 4 haftada eski halini almaktadır. Sert ve bükülmeyen ortopedik bileklik ya da parmaklıklar tedavi sürecinde kullanılabilir. Bununla birlikte uzman bir ortopedi doktorunun çatlağa müdahale etmesi çok önemlidir. Çünkü hatalı sabitleme sonucunda kemik farklı şekilde kaynayabilir ve kişinin parmaklarında bozulma ortaya çıkabilir.

Bir ay gibi kısa bir zamanda tamamlanan tedavi sürecinde, bazen de alçı kullanılmaktadır. Parmağın alçıya alınmasını müteakiben, kol da sabitlenebilir. Bu işlem çatlağın hangi parmakta ve hangi boyutta olduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Alçı her ne kadar etkili bir yöntem olsa da, ortopedik ürünlerle tedavi uygulaması son yıllarda çok daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Kişinin kemiklerinin güçlenmesini sağlayacak besinlere bu süreçte fazlaca ihtiyacı olacaktır. Özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketimi kemiklerde kalsiyum seviyesini artırmakta ve iyileşme sürecinin hızlanmasında etkili olacaktır. Bu nedenle beslenme programına özen gösterilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ