Platinin Takılması ve Çıkarılması Nasıl Yapılır?

Platinin Takılması ve Çıkarılması Nasıl Yapılır?

Platin, iyileşmesi zor ya da çaba gerektiren kemikleri birleştirmek için ya da bu kemiklerin yerine konan yapay kemik malzemedir. Bu malzemenin takılması günümüz teknolojisi ile basit bir işlemdir fakat çıkarılması riskli ve doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Platinin Takılması ve Çıkarılması Nasıl Yapılır?

Cerrahi müdahale ile platinin takılması ve çıkarılması günümüzde sıkça uygulanan bir yöntemdir. Platine ihtiyaç duyulmasının en temel sebebi ise kemik dokusunun uzun bir süre belki de asla yerine gelmemesi durumunda, kişinin günlük hayatında hareket etmede zorluk çekmesini engellemektir.

Platin daha çok kola, kalçaya ve bacağa takılmaktadır. Vücudun bu tür bölgelerinde meydana gelebilecek kemik ile alakalı bir problem, kişinin direkt olarak hareket etmesini zorlaştırdığından ve vücudun yapısını kalıcı olarak bozabileceğinden günümüzde daha çok bu saymış olduğumuz bölgelerde uygulanmaktadır.

Platin Nasıl Takılır?

Platin takılmadan önce, belirli cihazlar aracılığıyla platin takılacak bölgenin yani kemiğin durumu incelenir. Eğer herhangi bir müdahale söz konusu değilse, sağlam olan kemikleri desteklemek adına problemli olan bölgeye metal platin takılır. Platin hasta için saatler süre bir müdahale olmasa da, dikkat olunması gereken bir ameliyattır. Bu yüzden platin takacak olan doktorun bu konudaki bilgisi ve yeteneği oldukça önemlidir.

Platin Hangi Durumlarda Takılır?

 • Kemiğin kaynamasının zor olduğu durumlarda takılmaktadır. Genelde ileriki yaşlarda olan yetişkinlerde sıkça kullanılmaktadır.
 • Çok fazla miktarda kırık kemik var ise yine kemikleri bir arada tutmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için takılır.
 • Yine ileriki yaşlarda kemiklerin incelmesine bağlı olarak takılmaktadır. Çünkü belli bir yaşın üzerinde kemik gelişimi durma noktasına gelecek kadar yavaşlamaktadır.
 • Kemiğin kırıldığı alan büyük ise yine platin takılmaktadır. Böylece kişinin iyileşme sürecini hızlandırır ve bu süreçle günlük hayatını kolaylaştırmaktadır.
 • Kişinin kemik yapısında şekil bozuklukları var ise yine bu şekil bozukluklarını düzeltmek için de platin takılmaktadır.

Platin Nasıl Çıkarılır?

Platin, yukarıda belirttiğimiz durumlar sonucunda, kemik iyileşmeye başlamışsa ve kişi sağlığına kavuşmuş ise çıkarılmaktadır. Platin çıkarma işleminde yine bir cerrahi müdahale gerekmektedir.

Kemiğin iyileşmesi zorsa ya da hiç iyileşmeme durumu varsa, platin kişinin sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilmesi açısından çıkarılmamaktadır. Bazen kemik hassasiyeti olan kişilerde kemik ne kadar iyileşirse iyileşsin, aynı yerden tekrar kırılma olasılığı barındırdığından platin çıkarılmamaktadır.

Platin Uygulamasının Kişiye Faydaları Nelerdir?

 • İyileşme süresini hızlandırır. Kemik yapısını her zaman koruduğu için kemiğin yanlış bir şekilde gelişmesini engeller ve hızlı bir şekilde iyileştirir.
 • Kırılma ya da şekil bozukluğu durumlarında kişinin hareket alanı kısıtlı olduğu için platin takıldığında bu kişi daha rahat bir şekilde ve hareket alanı genişlemiş olarak yaşaması sağlanır.
 • İyileşmesi zor olan kemiğin, zaman bile alsa iyileşmesini sağlamaktadır.

Platin Uygulamasının Zararları Nelerdir?

 • Eğer hassas bir yapıya sahipse, kişinin vücudu platine karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bunu engellemek için ise alerjisi olup olmadığını anlamak adına test uygulanması gerekmektedir.
 • Platinlerin değişim ya da çıkarılma süreleri vardır. Bu süreler aşıldığı zaman kişinin sağlığını etkileyebilmektedir. Özellikle bu durumlarda zehirlenme vakaları sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise platin kan ile sürekli olarak temas halinde olmasıdır.
 • Platinin uygulanacağı alana göre uyumlu olması oldukça önemlidir. Uyumsuz olması halinde kişiyi rahatsız edebilmekte ve sağlığını bozabilmektedir. Bu yüzden platin takıldıktan birkaç gün sonra da rahatsızlıklarınız devam ediyorsa, zaman kaybetmeden tekrar doktorunuza görünmeli ve şikayetlerinizi anlatmalısınız.

NOT: Platin uygulaması yapılırken her zaman anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama öncesinde alerjik reaksiyon testi yapılmaz ise doktorunuzdan istemeyi unutmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ