Reklam

Rahimdeki Polipler Alınmak Zorunda mı?

  • 09 Şubat 2018
  • 990 kez görüntülendi.
Rahimdeki Polipler Alınmak Zorunda mı?

Polipler vücudun çok çeşitli bölgelerinde görülebilen iyi huylu, küçük oluşumlardır. Tümoral bir oluşum olarak karşımıza çıkan poliplerin en sık görüldüğü bölgeler arasında rahim ağzı, rahim içi, bağırsaklar ve ses telleri yer almaktadır. Rahim içi polipler endometrium olarak adlandırılmaktadır ve bu polipler genellikle iyi huylu olarak ortaya çıkmaktadır. Rahim içi poliplerinin ortaya çıkması normalin üzerinden büyümüş olan dokuların rahim boşluğuna itilmesi ile meydana gelmektedir. Polipler halk arasında “et parçası” olarak da bilinmektedir.

Rahim İçi Poliplerin(Endometrium) Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Rahim içinde meydana gelen poliplerin(endometrium) oluşma sebebi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir ve tam olarak bilinen bir nedeni yoktur. Yapılan bazı araştırmalara göre meme kanseri olan kişilerde polip görülme sıklığının diğer kişilere göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Rahim içi poliplerin oluşumunda genetik faktörlerin de oldukça büyük paya sahip olduğu bilinmektedir.

Rahim içi poliplerinin oluşumu ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ise sigara ve doğum kontrol haplarının oluşumu arttırdığı yönündedir. Rahim içi polipleri en çok 40 yaşından sonra görülmektedir.

Rahim İçi Poliplerin (Endometrium) Belirtileri Nelerdir?

Rahim ici poliplerinin (endometrium)gözle görülebilir bir belirtisi yoktur. Polipler genellikle başka hastalıkların araştırılması için yapılan patolojik testler ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Polip oluşumundan şüphelenilen durumlar ise genel olarak adet düzensizlikleri ile ortaya çıkmaktadır.

Adet kanamalarının fazla olması, iki adet dönemi arasında yaşanan küçük kanamalar ve menopoz dönemi sonrası görülen kanamalar rahim içi polip habercisi sayılabilir. Poliplerin kansere dönüşme riski ise sanılandan çok daha azdır.

Rahim İçi Poliplerin (Endometrium) Teşhisi

Rahim ici poliplerin tanısında farklı yöntemler tercih edilmektedir. Büyük poliplerin teşhisinde Histerosalpingografi yöntemi kullanılırken küçük boyutlu poliplerin teşhisi daha zordur. Küçük boyutlu poliplerin teşhisi için genellikle Geneldetransvajinal Ultrasonografiyardımı( sonohisterografi) yöntemi tercih edilmektedir. Ultrasonografiyardımı( sonohisterografi) yöntemi ile rahim içi boşluğu net bir biçimde görüntülenmektedir ve teşhis % 100 oranında doğru çıkmaktadır.

Rahim İçi Poliplerin (Endometrium) Tedavisi Nasıl Olmalı?

Rahim ici polipleri için günümüzde en çok önerilen tedavi yöntemi histeroskopi yöntemidir. Histeroskopi yöntemi ile rahim içi polipleri görüntülenmekte, sonrasında görüntülenen polipler çıkarılmakta ve patolojiye gönderilmektedir.

Diğer bir tedavi yöntemi olarak ise rahim iç tabakası örneklemesi önerilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile polip bulunduğu bölgeden çıkarılmakta ve sonrasında lezyonlar parçalanarak ortadan tamamen kaldırılmaktadır. Bu yöntem küçük polipleri gözden kaçırdığı için histeroskopi yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Daha kesin ve geniş bilgi almak için muhakkak uzman hekime başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I definitely love reading everything that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I loved it!

BİR YORUM YAZ