Reklam

Regl Döneminden Önce Kasıklardaki Ağrı

 • 28 Mayıs 2017
 • 1.400 kez görüntülendi.
Regl Döneminden Önce Kasıklardaki Ağrı

Regl öncesi kasık ağrısı, kadınlarda adet dönemi öncesinde sıkça gözlenen bir durumdur. Adet döneminin başlama zamanı hakkında ön bilgi verir. Regl dönemi öncesinde kasıklarda oluşan ağrılar her kadında farklı şiddette ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar sadece regl dönemine bağlı olarak değil böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, safrada oluşan bazı rahatsızlıklar gibi birçok hastalık sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Bu durumda öncelikle rahatsızlığın kaynağına dikkat edilmelidir. Çünkü regl döneminde oluşabilecek ağrılar aşırı şiddetli olarak ortaya çıkmaz. Fakat bu tarz rahatsızlıkların adet öncesi ağrılara eklenmesi, ağrının daha da şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Ağrının aşırı şiddetlenmesi durumunda uzman doktor kontrolü gerekli olabilmektedir.

Regl dönemi önce oluşan ağrılar kadınlarda her dönemde ortaya çıkabilen, ağrı hissiyatı kişinin ağrıya dayanabilme derecesine bağlı olarak değişebilen, bazı durumlarda günlük hayatı olumsuz derecede etkileyebilecek bir durumdur. Kasıklarda oluşan bu ağrılar, bazı kadınlarda günlük hayatta ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Regl dönemindeki ağrıların dayanılmaz derecede şiddetlenmesi durumunda uzman doktor kontrolünden geçmek gerekli olabilir. Çünkü üriner sistem rahatsızlıkları veya böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklar bu ağrıların şiddetlenmesine neden olmuş olabilmektedir. Üriner sistem enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir durum olduğu için regl dönemi öncesinde kasık ağrılarının katlanılmaz derece şiddetlenmesine sebep olabilmektedir.

Regl Dönemi Öncesi Kasık Ağrılarının Oluşmasına ve Şiddetlenmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Regl dönemi öncesinde kasık ağrıları, adet döneminde salgılanan prostaglandin hormonunun sinirleri uyarmasıyla ortaya çıkar. Bu ağrıların şiddetlenmesine neden olabilecek faktörler;

 • Bağışıklık sistemine bağlı olarak üşütme, üst ve alt solunum yolları enfeksiyonu gibi durumlar bu ağrıların şiddetlenmesine neden olabilmektedir.
 • Genetik faktörler, bazı durumlarda ağrıların daha da şiddetli olarak ortaya çıkmasına neden olabilen faktörlerdendir.
 • Özellikle regl döneminde rahim kasılmalarında meydana gelen artış, ağrıların şiddetlenmesine neden olmaktadır.
 • Rahim içi ve rahim ağzı enfeksiyonları genellikle tek başına ciddi ağrılara yol açabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Regl döneminin bu hastalıklara dahil olması hem enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Hem de ağrının dayanılmaz derecede şiddetlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden ağrıların geçmediği ve günlük hayatı ciddi derecede etkilemesi durumunda uzman doktor kontrolü gerekmektedir.
 • Yumurtalıklarda oluşan enfeksiyonlar, urlar regl dönemi öncesinde oluşabilecek kasık ağrılarının şiddetlenmesine yol açabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder dating app , what is tinder
  how to use tinder

BİR YORUM YAZ