Regl ve Ağız Kokusu

Regl ve Ağız Kokusu

Ağız kokusu günümüzde birçok kişide sıkça rastlanan durum olmakla beraber en çok yakınılan konulardandır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmakla beraber bazı durumlarda bir hastalık belirtisi olarak da sayılabilmektedir. Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde sıkça rastlanılan sorunların başında gelen bir durumdur. Bu durum adet döneminde vücutta gerçekleşen bazı metabolik aktivitelerden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Ciddi bir durum olmamakla beraber alınacak önlemler ile koku oluşumu azaltılabilir.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

  • Ağız içerisinde veya boğazlarda oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlıklar ciddi ağız kokularına yol açabilmektedir. Bu dönemde alınan önlemler pek etkili olmamakla birlikte bu etkinin önlenebilmesi enfeksiyonun vücuttan atılmasıyla alakalıdır. Bu tarz enfeksiyonel rahatsızlıklar genellikle bağışıklık sisteminin düşmesine bağlı olarak oluşmaktadır. Bu durumlarda gıda takviyesi, düzenli yapılan egzersizler, vitamin takviyesi gibi alınabilecek küçük önlemler enfeksiyon oluşumunun önlenmesinde yarar sağlamaktadır. Enfeksiyon kaynaklı olarak oluşan ağız kokularında, enfeksiyonun vücuttan atılması, ağız kokusunun önlenmesinin sağlamaktadır.
  • Adet dönemlerinde, yumurtlama dönemlerinde, hamile ve emziren kadınlarda nefes kokusu şeklinde gözlenen ağız kokuları oluşabilmektedir. Bu dönemde oluşacak ağız kokuları genellikle tam olarak önlenememektedir. Adet döneminin geçmesiyle beraber oluşan ağız kokusunda ciddi azalma ve zamanla ağız kokusunun tamamen geçmesi gözlenir.
  • Özellikle reflü gibi mide rahatsızlığı olan kişilerde ağıza acı ekşi tat gelmesiyle oluşan ağız kokuları gözlenebilmektedir. Bu durumlarda hastalık durumunda ilaçların düzenli kullanılması, asitli içeceklerden uzak durulması gibi alınabilecek önlemler kokunun azaltılmasına yardımcı olacaktır.
  • Günlük hayatta sürekli olarak tükettiğimiz bazı besinler ağız kokusuna yol açabilmektedir. Bunlara örnek olarak süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi gösterilebilir.
  • Kronik böbrek rahatsızlığı olan kişilerde ağız kokusu oluşma riski yüksektir. Bu gibi durumlarda beslenme düzeyine dikkat edilmeli, sağlısız besinlerden uzak durulmalı ve ilaçların düzenli olarak alınması gerekmektedir.
  • Yaşlılarda metabolizma gün geçtikçe yavaşlamakta, bağışıklık sistemi zayıflamakta ve bunun sonucunda birçok kronik veya akut rahatsızlık oluşmaktadır. Buna bağlı olarak yaşlı insanlarda ilaç tüketimi artmaktadır. Özellikle kronik hastalıklarda sürekli almak zorunda kalınan ilaçlar belirli bir süre sonra ağız kokusuna yol açabilmektedir.
  • Bunların dışında günlük hayatta birçok neden ağız kokusuna yol açabilmektedir. Bu durumlarda ağız ve diş sağlığı gibi konulara dikkat edilmeli, dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve ağız sağlığı ertelenmemelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ