Röntgen Çektirmek Zararlı mıdır?

Röntgen Çektirmek Zararlı mıdır?

Tıp tarihinde doktorların işini en fazla kolaylaştıran ve tedavi sürecinin hızlı başlayabilmesini sağlayan röntgen, teşhis koyma yöntemidir. Röntgen ışınları birçok ışından farklı olarak daha detaylı gözlemleme imkanı sunar.

Röntgen cihazının keşfedilip ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda her hasta için kullanılmıyordu. Yalnızca doktorların muayene sonucu tanı koyamaması üzerine ve durumu ciddi olan hastalar için kullanılıyordu. Fakat yıllar geçtikçe teknolojik gelişmeler, tomografi cihazlarının artmasına ve daha çok kişinin kullanabilmesine imkan sağladı. Ancak göz ardı etmemek gerekirki röntgen cihazının yaydığı radyasyonun diğer teşhis etme yöntemlerine göre altı kat daha fazla olmasıyla hastaların zarar görme oranı arttı. Yani konulan her teşhis, kanser oranını arttırıyor.

Röntgen Çektirmek Neden Zararlıdır?

Röntgen konusunda en çok merak edilen konuların başında “röntgen çektirmek zararlı mıdır?” sorusu gelmektedir. İçeriğimizin devamında röntgen çektirmenin neden zararlı olduğu ile ilgili başlıca hususlardan bahsedilmektedir.

  • İnsan dokularından geçen ışınlar dokuların sertliği ve yumuşaklığı gözlemleme de etkilidir. Röntgen çekilmesi esnasında yayılan yüksek radyasyon hücrelerin parçalanmasına ve genetik bozukluklara neden olabilmekle beraber fetüse de zarar verir.
  • Röntgen çekimi gerekmesi halinde öncelikle doktorun güvenilir olması gerekir. Uzman doktor teşhisi muayene ve bazı tetkikler sonucu koyabiliyorsa, röntgen kullanılmamalıdır. Ancak muayene ve tetkikler yeterli değilse röntgen çekilebilir. Bu noktada röntgen cihazını kullanan kişinin konusunda uzman olması gerekir. Çünkü yüksek dozda radyasyon hastanın hücrelerinin ölmesine neden olur ve bu da dokulara zarar verir. Bu yüzden radyasyonun kansere neden olduğu kanıtlanmıştır.
  • Röntgen ışınları herkese aynı derecede zarar vermemektedir. Kişinin yaşı, organlarının sağlık durumu, bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu ve sağlık sorunlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden röntgen çekilmeden önce hastanın bu teşhis yöntemine uygun olup olmadığı gözlemlenmelidir.
  • Gebe kadınların röntgen çektirmesi zararlı hatta yasaktır. Hamilelik şüphesi olan kişilerin dahi röntgen çektirmemesi gerekir. Anne karnındaki fetüse radyasyon uygulanması sakatlıklara ve bebek ölümüne yol açabilir.
  • Röntgen en fazla yılda iki kere çektirilmelidir. Bu noktada kalması halinde insan sağlığına zararı olmayacaktır. Fakat daha fazla radyasyon alınması halinde kanserli hücreler meydana gelebilir ve başka hastalıklar ortaya çıkabilir. Zarar gören vücut dokuları semptomlar yaratabilir.
  • Radyasyon veren tomografi ve anjiyo gibi tetkiklerin de fazla yapılması insan sağlığına zararlıdır. Bu yüzden hastanın düzenli olarak röntgen ve radyasyon yayan tetkikler yaptırması gerekiyorsa, sağlığının uzman bir doktor dahilinde takip edilmesi ve buna göre ihtiyaç dahilinde takviye yapılması gerekir.
  • Özellikle küçük çocukların vücudunun daha hassas ve gelişme çağında olmasından dolayı röntgen ışınları daha zararlıdır. Bu yüzden küçük çocuklara gerekmedikçe röntgen tetkiki verilmemektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ