Reklam

Sabah Boğaz Kuruluğu ve Kanlı Balgam

  • 02 Şubat 2018
  • 2.633 kez görüntülendi.
Sabah Boğaz Kuruluğu ve Kanlı Balgam

Sabah saatlerinde bireylerin boğazlarında kuruluk ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte kanlı balgam görülmesi de meydana gelebilir. Kuruluğun temel sebebi, sabah birey ilk uyandığında boğazdan sıvı geçmemiş olmasıdır ve durum normal olarak değerlendirilir. Ancak aşırı derecede bir kuruluk söz konusuysa, bu durumun sebebi farklı olabilir. Sıvı tüketimine rağmen geçmeyen boğaz kuruluğu, boğazda bir sorunun göstergesi olabilir.

Balgamda görülen kan ise genel olarak ilk etapta kişide endişeye neden olabilmektedir. Balgam kahverengimsi ise genel olarak akciğerlerde bir sorunun göstergesi olarak kabul edilmektedir. Boğaz kuruluğu ve kanlı balgamın bir arada görülmesiyse, akut bronşit belirtileri arasında yer almaktadır.

Kanlı Balgam Nedenleri Nelerdir?

  • En sık rastlanan ve en önemli neden olarak akciğer rahatsızlıkları kanlı balgamda ilk akla gelen nedendir. Boğazdan kan gelmesi halinde, mutlaka akciğer filmi çekilmelidir. Akciğerlerde apse oluşumu söz konusuysa, gerekli tedavi bir an önce uygulanmalıdır.
  • Akut bronşit rahatsızlığı da boğaz kuruluğu ve kanlı balgam ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta boğazda tahriş ve sürekli devam eden kronik öksürük de görülmektedir. Öksürük, kanamayı tetikleyici bir konumda bulunmaktadır.
  • Boğaza kaçan yabancı cisimler, boğazın tahriş olmasına ve damarların kanamasına yol açabilmektedir. Son zamanlarda bireyin maruz kaldığı travmatik bir olay mevcut ise, bu da kanlı balgama neden olabilir.
  • Zatürreye yakalanan bireylerde de çok fazla öksürük ve kanlı balgam ortaya çıkabilmektedir. Öksürük nedeniyle boğazın fazlasıyla tahriş olması kanamaya neden olan temel faktördür.
  • Çok fazla sigara kullanan kişilerde boğaz kuruluğu sorunu tek başına da ortaya çıkabilmektedir.

Kanlı Balgam ve Boğaz Kuruluğu Tedavisi

İlk olarak yapılması gereken, kişide kanamaya yol açan temel faktörlerin saptanmasıdır. Pıhtı şeklinde gelen kan, genellikle akciğerle ilgili bir soruna işaret ederken kahverengimsi balgam bronşit sebebiyle ortaya çıkabilmektedir.

Balgamla birlikte gelen kanı rengi parlak kırmızıysa, kılcal damarlar ile ilgili bir sorundan söz edilebilir. Kanlı balgam hangi koşulda olursa olsun bireyin önemsemesi ve acilen doktora muayene olması gereken bir durumdur. Daha ciddi sorunların ortaya çıkması halinde, tıbbi görüntüleme cihazları devreye girebilir. MR ile görüntüleme ya da röntgen ile akciğer filmi çekilmesi gibi işlemler, tedavi sürecinde ya da tanı koymadan hemen önce gerekebilir.

Tedavi sürecine geçildikte sonra, doktora danışılarak evde bitkisel yöntemlerle alternatif tıp tedavileri de uygulanabilir. Bunlara ek olarak kişinin sıvı tüketimini artırması, boğaz kuruluğunun giderilmesinde büyük önem taşımaktadır. Gün içinde yetişkin bir bireyin en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ