Reklam

Sabah Uyandığımda Ağızdan Kan Gelmesi

  • 16 Mart 2018
  • 2.465 kez görüntülendi.
Sabah Uyandığımda Ağızdan Kan Gelmesi

Ağzımız vücudumuzun hem iç organlarıyla hem de dış ortam ile ilintili olan bir organıdır. Herkesin yaşadığı gibi uyku esnasında ağzımızdan su, tükürük gibi çeşitli sıvılar çıkabilir. Ama bazı durumlarda kişiler kan gelme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Ağız içerisindeki yemek ve soluk borusu, akciğerler ile bağlantılı olduğu için akla ilk gelen soru o bölgelerde bir rahatsızlık olup olmadığıdır.

Sabah Uyandığımızda Ağızımızdan Neden Kan Gelir?

İlk olarak kişinin hemen telaşlanmasına gerek olmasa bile ihmal edilmemesi gerekir. Bu yüzden gerekli tetkikler ile kanamanın geldiği yer ve sebebinin bulunması gereklidir. Örneğin sıradan bir burun içi kanama sebebiyle kanın yutak yoluyla ağızdan çıkması durumu olabilir. Kan, beraberinde gıda artığı ile geliyorsa ve öksürük- öğürme sonrası ise sebebi mide veya yemek borusudur.

Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde bu rahatsızlık mide ve yemek borusuna zarar verir. Fakat köpüklü şekilde gelen kanın sebebi akciğerlerden kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi akciğerin hava ile temasıdır. Bazı durumlarda gelen kanın rengi de sebep hakkında bilgi verebilir. Koyu renkli ve kahverengine kaçan bir renkteyse mideden, taze ve canlı bir kırmızı ise ciğerlerden geldiği bilinmektedir.

Sabah Ağızdan Kan Gelmesine Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Basit sebeplerden başlarsak; diş eti kanamaları, burun kanaması geçiren iken diğer sebepler ise şöyledir: gastrit, mide ve oniki parmak bağırsağındaki ülser, Boğaz kanserleri, faranjit, siroz, yemek borusu ve midedeki varisler, peptik ülser. Bu sebepler akciğer dışı sebeplerdir. Zatürre, akciğer kanseri, bronşit verem, kalp yetmezliği, kronikleşen akciğer rahatsızlıkları diğer görülen en sık sebeplerdir.

Ağızdan Gelen Kan Nasıl Tedavi Edilir?

Kişiler ağızdan gelen kan miktarına dikkat etmelidir. Çünkü yoğun ve çok gelen kan kişinin soluk borusunu tıkayıp boğulmasına sebep olabilir. Kanın bulantı ile gelmesi mideden geldiğini gösterirken öksürme ile gelmesi ciğerlerinden geldiğini gösterir. Böyle bir durumunda kişinin kuvvetli öksürmemesi tavsiye edilir. Eğer ciğerlerden geliyorsa ve ciğerlerinde kanama olduğundan şüpheleniliyorsa, kanayan akciğerinin tarafına yatırılır. Röntgen bir film ile bu daha iyi anlaşılır. Eğer mideden kaynaklı ise endoskopik yöntemlerle kanamaya sebep olan şey görülür.

Ağzımızdan az miktarda bile olsa kan gelmesi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü az ya da çok gelmesi değil, ağızdan kan geliyor olması dikkat çeken şeydir. Uzman bir doktora gidilip uygun tedavinin hemen başlanması ileride oluşabilecek daha riskli olayları önleyecektir. Tıp dilinde hemoptizi olarak adlandırılan ağızdan kan gelmesi durumu ihmal edildiğinde kişinin hayatına kaybetmesine bile sebep olabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ