Saç Derisinde Yanma, Kaşıntı ve Saçta Dökülme

Saç Derisinde Yanma, Kaşıntı ve Saçta Dökülme

Saç dökülmesi, günümüzde özellikle kadınlarda sıklıkla karşılaşılaşılan ve yakınılan sorunlar arasında yer almaktadır. Uzun saçlarda kırılma ve zorlamalara bağlı olarak saç dökülmesine daha çok rastlanır. Bunların dışında saç dökülmesine birçok faktör veya hastalık neden olabilmektedir. Özellikle saç derisinde yanmalar ve kaşıntılar şeklinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlara bağlı olarak saç güçsüzleşir ve dökülmeye başlayabilmektedir.

Günümüzde çok sık rastlanan durumlar arasında yer alan saç dipleri ve saç derisinde kaşıntı ve yanma rahatsızlığı genellikle alerji durumuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında kullanılan suya bağlı olarak oluşan kepek saç derisinde kaşıntılara yol açabilmektedir.

Alerjiyi kısaca tanımlayacak olursak, vücudun kimyasala karşı verdiği tepki olarak tanımlayabiliriz. Vücut, çok hassas bir yapıdır ve bazı durumlarda bazı maddelere karşı olası bir tepki verebilmektedir. Bu da vücutta kaşıntı, yanma, kızarma gibi bazı sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle kullanılan şampuanlar, saç kremleri, dermokozmetik ürünlerin içerisinde yer alan bazı kimyasal maddelere karşı alerji gelişebilmektedir. Bu gibi durumlar saçlarda güçsüzlüğe ve kırılmalara yol açarak, dökülmelere neden olabilmektedir.

Saç Derisinde Yanma, Kaşıntı ve Saçta Dökülme Nedenleri Nelerdir?

Alerji

Günlük hayatta kullandığımız bazı kimyasallara karşı alerji durumu gerçekleşebilir. Alerjinin tipik belirtisi yanma, kızarıklık ve kaşıntılardır. Bu durum saç derisinde dökülmelere neden olabilir.

Temizlik

İyi temizlenmeyen saç, saç derisi ve saç köklerinde mikroorganizmalar birikir ve kaşıntılara ve buna bağlı olarak yanmalara sebep olabilmektedir. Ayrıca duş veya banyo sırasında şampuan, saç kremi gibi kimyasalların aşırı kullanımı saç derisinde yıpranmalara, kepek oluşumlarına ve dolaylı olarak kaşıntı ve yanma problemlerine neden olabilmektedir. Bu durum saç köklerinin güçsüzleşmesine, saç uçlarında kırılmalara ve dolaylı olarak saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bu yüzden saç yıkama durumunda daha çok dikkat etmeli, hijyenin aşırısından ve azlığından uzak durulmalıdır.

Enfeksiyon

Özellikle saç diplerinde oluşan mantar enfeksiyonları, oluşan bölgede yayılma gösterebilir. Bu durum saç derisinde kaşıntı, kızarıklık ve yanmalara sebebiyet gösterebilmektedir.

Psikolojik sorunlar

Saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden birisi de stres, aşırı heyecan gibi psikolojik sorunlardır. Özellikle sınav döneminde veya diğer durumlarda aşırı stresli kişilerde sık sık saç derisinde kaşınma hissi ve buna bağlı olarak yanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum ciddi saç dökülmelerine sebebiyet verebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ