Reklam

Safra Kesesi Ağrısı Nerelere Vurur?

  • 31 Temmuz 2018
  • 943 kez görüntülendi.
Safra Kesesi Ağrısı Nerelere Vurur?

Safra kesesi ağrısı gerekli ve doğru bir şekilde müdahale edilmediğinde vücudun her yerinde hissedilebilecek bir ağrıdır. Bu ağrının böylesine hissedilmesinin sebebi ise aslında acı verdiğinden, vücudun kasılmasından kaynaklanmaktadır.

Safra Kesesi Ağrısı Nerelere Vurur?

Safra kesesi ağrılarında erken teşhis çok önemlidir. Safranın bulunduğu bölgeden dolayı bu ağrı şiddetli zamanlarında midede, başta, sırtta ve bacaklarda da hissedilebilmektedir.

Safra Kesesi Ağrısı Neden Oluşmaktadır?

Safra kesesi ağrılarının oluşması aslında 2 nedenden dolayıdır. Bu nedenlerden bahsetmek gerekirse;

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı, karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolamaktadır. Bu sıvı zamanla kum tanesi kadar ufak kitlelere dönüşür ve yine zamanla bu kitleler büyür. Büyüdüğü zaman ise şiddetli ağrıya sebep olabileceği gibi bazen varlığını gizleyebilir de.

Böyle bir durumda safta kesesi taşı, ateş, hazımsızlık, kusma olarak kendini belli eder ve daha sonrasında şiddetli bir ağrıya dönüşür. Eğer kitle çok büyük değilse ilaç tedavisi ile düzelebileceği gibi ameliyat ile de alınabilmektedir.

Safra Taşları Neden Oluşur?

  • Safra taşlarının oluşum nedenleri arasında en çok karşımıza çıkan, bilinçsiz ilaç kullanımıdır. Doktor kontrolünde verilmeyen ilaçlar, sıklıkla kullanılması durumunda safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Bir diğer neden ise, fazla yağlı ya da yağsız gıda tüketimidir. Yağsız yemeğin sağlıklı olduğu düşüncesiyle tamamen yağı hayatımızdan çıkarmak yanlıştır. Vücudun bu diyetten dinlenebilmesi için belirdiğiniz zamanlarda yağlı yemeklerde tüketmelisiniz.
  • Doğum kontrol hapları da safra taşı oluşumuna neden olan haplardır. Bu hapları da uzun süre sürekli kullanmak vücudun yapısını değiştirebileceği taş oluşumuna da neden olabilmektedir.
  • Safra Kesesi İltihabı: Safra kesesi iltihabı, kese içinde bulunan dokuların enfeksiyon kapması sonucu oluşur. İltihaplanma durumunda da daha çok şiddetli ağrı olarak kendini göstermektedir ve ilaç tedavisi ile bu durum düzelebilir. Fakat böyle durumlarda da ağrı ciddi boyutlara ulaşmadan bir doktor kontrolüne girilmesi faydalı olacaktır.

Safra Kesesi Ağrıları İçin Tedavi Yöntemleri

Her zaman belirtmek gerekir ki, vücudunuzda meydana gelmiş oluşumlarda kendiniz müdahale etmek yerine en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Bunun dışında evinizde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem de mevcuttur.

1-)Sıcak Müdahale

Sıcak müdahale, yanlış bir ilaç kullanmak ve kendinize daha çok zarar vermek yerine rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir uygulamadır. Burada alenen bir sıcaklıktan ziyade ısıttığınız bir havlu ile müdahale etmeniz daha doğrudur. Yani sıcak su torbasını direkt olarak o bölgeye tutmak da yanlış bir uygulama olacaktır.

2-)Bitkisel Çaylar

Yine sizi sakinleştirecek, rahatlatacak bitki özleri kullanarak kendinize çay hazırlayabilir ve ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem yanlış bir müdahaleden kaçınmış olursunuz, hem de ağrınızın şiddetlenmesini engelleyebilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ