Safra Kesesi Duvar Kalınlaşması

Safra Kesesi Duvar Kalınlaşması

Yaşlanmaya bağlı olarak safra kesesinde yıpranmalar ve bunun sonucunda safra kesesi hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Sadece yaşlılarda değil aynı zamanda gençlerde de safra kesesinde yıpranmalara neden olabilecek bazı rahatsızlıklar, safra kesesi hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Safra kesesi duvar kalınlaşması, özellikle hiperkolesterolemi(kolestrol yüksekliği) hastalarında, kolesterol safra kesesinin iç duvarında birikmeye başlamaktadır.

Belirli bir süre sonra bu birikme, duvarın kalınlaşmasına ve bu bölgede tıkanmalara neden olabilmektedir. Bu durum safra kesesi duvar kalınlaşması rahatsızlığının oluşmasına neden olur ve kolestrol yüksekliği olan kişilerde sıkça rastlanan bir durumdur.

Safra Kesesi Duvar Kalınlaşması Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Safra kesesi duvar kalınlaşması, hastada ortaya çıkan bazı belirtiler ve sonucunda uygulanan tetkikler ve ultrasonografi ile bu hastalık teşhis edilir. Ultrason ile teşhis edilebilen bu durum sadece safra kesesi kalınlaşmasına değil, diğer bazı durumlarda da oluşabileceği için uzman doktor kontrolü gerekli olmaktadır.

Safra iç duvarında kolesterol birikmesi veya safra taşları bu bölgelerde tıkanmalara yol açabilmektedir. Özellikle yaşlılarda ve kadınlarda sıkça rastlanan bu durum bazı zamanlarda ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Bu yüzden en yakın zamanda sağlık kuruluşundan yardım almak, hastalığın ilerlemesini önleyebilmektedir.

Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safranın toplandığı bölümdür. Bu bölümde safraların birleşimi halinde ise safra taşı oluşmaktadır. Safra taşları ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Tedavisi ilaçlarla veya cerrahi yöntemlerle yapılır. İlaçlarla tedavi uzun sürmesi ve ciddi ağrılara sebep olması nedeniyle genellikle cerrahi işlem önerilmektedir.

Safra duvarının kalınlaşmasına aşağıdaki nedenler yol açabilir;

Safra kesesi enfeksiyonları

Akut kolesistit olarak bilinen ve safra kesesinde iltihap oluşumuyla gözlenen bu rahatsızlık, safra kesesinde birikmelere, tıkanmalara ve bunun sonucunda safra kesesi duvar kalınlaşmalarına neden olabilmektedir.

Pankreas iltihaplanmaları

Akut pankreatit yani pankreasta meydana gelebilecek iltihaplanmalar, safra kesesi duvar kalınlaşmalarına neden olabilmektedir.

Hiperkolesterolemi(Kolestrol Yüksekliği)

Hiperkolesterolemi, kronik bir rahatsızlıktır ve kolesterol yüksekliği olarak bilinir. Bu durum safra kesesi duvarında kalınlaşmalara ve tıkanmalara neden olabilmektedir.

Safra kanseri

Safra kesesinde oluşan kanserin en önemli nedenlerinden birisi de safra taşlarıdır. Bu durum safra kesesinde ciddi bozukluklara ve tıkanmalara yol açmaktadır.

Safra kesesi rahatsızlığı olan ve safra taşları olan kişilerin günlük hayatta çok daha dikkatli davranması gerekmektedir. Beslenme düzenine dikkat etmeli ve komplikasyonların geçmemesi halinde uzman doktora başvurması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ