Reklam

Sağ Ayak Tarak Üst Kısım Şişlik

  • 04 Mart 2017
  • 11.196 kez görüntülendi.
Sağ Ayak Tarak Üst Kısım Şişlik

Ayaklar bütün gün vücudun neredeyse tüm ağırlığını üstlendiklerinden travma etkenlerine oldukça müsaittirler. Ayağın üst kısmına yani bacaklara doğru hasar alınabileceği gibi doğrudan ayak tarak kemiğine veya topuk bölgesine de darbe alınabilmektedir. Ayağın aldığı darbe ilk olarak kendisini ağrı ve şişlik ile belli eder. Ağrının ve şişliğin ne denli olduğu alınan hasarın şiddetiyle doğru orantılıdır.

Sağ ayak tarağının üst kısmında şişlik şikayetine düzenli olarak spor veya ağır fiziksel aktiviteler yapan kişilerde sık rastlanır. Yanlışlıkla ayağın zorlanması, ayağa sert ve ağır cisim düşmesi neticesinde ayağın üst bölgesinde şişlik meydana gelebilir. Fakat kimi zaman herhangi bir fiziksel temas söz konusu değilken de ayak tarak kemiğinde şişlik belirebilmektedir. Ayakta göze çarpan şişliğin pek çok nedeni olabilir.

Sağ Ayak Tarak Kemiği Üstünde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Sağ veya sol ayak farketmeksizin, ayaktaki tarak kemiği üzerinde şişlik oluşumunun bir çok nedeni söz konusudur.

Travma Etkenleri

Ayağa doğru sert darbe veya hasar alınması akabinde ayak tarak kemiği üstünde şişlik oluşumu gözlenebilmektedir. Ayakta şişlik ve ağrı şikayetinin en bilindik nedeni travma etkenleridir. Yanlışlıkla yere düşme, sert bir cisme çarpma veya ayağın ağır fiziksel aktivite sırasında çok zorlanması gibi sebeplerden meydana gelebilir. Şişliğin iyileşme süreci her ne kadar alınan darbenin ne denli olduğuyla ilgili olsa da genellikle kısa süreli ve geçicidir. Kişinin istirahat etmesi, ayağının üstüne basmaması iyileşme süreci açısından önemlidir.

Romatizmal Rahatsızlıklar

Tarak kemiği üstünde farkedilen şişliğin altında yatan neden romatizma hastalıkları olabilir. Bu tarz hastalıklar her ne kadar kendini şişlik ve acı ile gösterse de, tek başına şişlik bulgusu romatizma hastalıklarının göstergesi değildir. Ancak herhangi bir temas olmamasına rağmen ayak tarak kemiğinde şişlik söz konusuysa, romatizmal rahatsızlık ihtimali olabileceğinden muhakkak uzman doktora başvurulması önerilir.

Enfeksiyon

Zararlı bakteri, mikrop gibi organizmaların yara üstünde birikmesi neticesinde iltihaplanma-enfeksiyon meydana gelir. Özellikle ayakta hali hazırda yara söz konusuysa ve bu bölgenin sterilliği sağlanmadıysa, bu bölgede mikroplar birikerek enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir. Enfeksiyona bağlı şişlik, kızarıklık ve acı hissiyatı şikayetleri baş gösterebilir. Eğer yaralı veya kesik bölgede iltihaplanma olduğu düşünülüyorsa, daha ciddi sorunlar baş göstermemesi açısından muhakkak doktora danışılmalıdır.

Aşırı Kilo

Ayakların vücudun neredeyse tamamına yakın ağırlığını üstlendiğinden bahsetmiştik. Kilo artışı, vücut ağırlığının fazlalaşmasına bağlı olarak ayaklara binen yük artar ve ayakta hasar oluşumunu tetikleyici olabilir. Obezite sorunu olanlarda ve hamile kişilerde vücut ağırlığının çok olmasına bağlı ayak bölgesinde hasarlar oluşabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilo nrel dedi ki:

    he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

BİR YORUM YAZ