Reklam

Sağ Bacakta Kitle

  • 08 Ocak 2018
  • 2.716 kez görüntülendi.
Sağ Bacakta Kitle

Çeşitli darbeler ya da farklı nedenler sonucunda vücudun her bölümünde ortaya çıkabilen kitleler, sağ bacakta da ortaya çıkabilmektedir. Kitle oluşumu, hangi bölgede olursa olsun, genellikle deri altında oluşan kanamalar sonucunda oluşan yumru olarak da ifade edilebilmektedir.

Birçok travmatik nedenle ortaya çıkabilen bu yumru ya da kitleler, farklı rahatsızlıkların belirtisi olabileceğinden ya da daha başka olumsuz duruma yol açabileceğinden dikkate alınmalıdır. Çünkü bacakta tümör ya da enfeksiyon gibi oluşumlar da kitle ile benzerlik gösterebilmektedir. Kitle eğer olabildiğince sert ise mutlaka doktora gösterilmelidir. Eğer kitlenin oluşum nedeni tümör ise böylelikle hemen müdahale şansı doğabilecektir.

Bacakta Kitle Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

  • Kitlelerin ortaya çıkmasında en önemi nedenler; kist, travma, böcek sokması ya da enfeksiyon olarak sıralanabilir. Bunun yanında damar içi kanama ve birikintiler de yine kitle oluşumuna yol açabilmektedir.
  • Bireyin anatomik yapısında bulunan genetik ve hormonal bozukluklar, rahatsızlıklar da belli bir yaştan sonra kitle oluşumu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu tür kitleler daha çok bacak içi, koltuk altı, göğüs ya da boyun gibi uzuvlarda oluşmakta ve fark edilebilmektedir.
  • Özellikle bacakta oluşan kitle için sebeplerden bir tanesi de mantara neden olan enfeksiyonlar olabilmektedir.

Bacakta Kitle Nasıl Tedavi Edilir?

Genel anlamda çok ciddi bir durumun belirtisi olmayan sağ bacak ya da sol bacak kistleri, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yok olabilmektedir. Bu süreç elbette doktor gözetiminde olmalıdır. Özellikle de kitle ağrı ve acı hissine neden oluyorsa, mutlaka uzman bir doktor tarafından bölge incelenmelidir.

Bacağın kitle oluşmuş olan bölümündeki iltihabın atılabilmesi için kullanılan yöntemlerden en yaygın olanı ilaç tedavisidir. Kötü huylu olmayan ancak hastayı rahatsız eden kitleler ilaç tedavisi ile eritilebilmektedir. Bunun yanında diz ya da baldır gibi bir bölgede kitle oluşumu söz konusu ise, doktor tarafından enjektörle çekilerek de tedavi edilebilmektedir.

Kitle, diz bölgesinde meydana geldiğinde ilk olarak kıkırdak zedelenmesinden şüphelenilir ve gerekli tetkikler yapılır. Eğer tanı, kıkırdak zedelenmesi olduğu yönünde ise tedavi süreci başlatılır. Bunun yanında tüm bacak kistleri için hareket son derece önemlidir. Hareket eden bacak esneklik kazanır ve yaşanan ağrıda da azalma meydana gelir.

Bunun yanında kasların güçlendirilmesine yönelik çalışmalar da yapılmalı ve doktor tarafından da gelişmeler takip edilmelidir. Bu sayede kitlenin etkisi en az seviyeye indirilir ve bireyin sosyal hayatını etkilemez hale gelir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ