Reklam

Sağ Boşlukta Batma Oluyor

  • 19 Mart 2018
  • 2.236 kez görüntülendi.
Sağ Boşlukta Batma Oluyor

Sağ boşluktaki batma hissi kişinin kaburga bölgesinde hissettiği ağrıdan kaynaklıdır. Özellikle sağ kaburgada hissettiği ağrıyı kişi, sağ boşluğumda batma hissi oluyor şeklinde tanımlar.

Kaburga sistemi, boyun ile bel boşluğu arasında kalan ve organları koruyan insanın iskelet sistemidir. Akciğer, kalp gibi önemli organları dış etkilerden korurken aynı zamanda kişinin rahat nefes almasını sağlar, akciğerlere yardımcı olur. Kişideki sağ boşlukta batma hissi ise bu kaburga sistemi içindeki organlardan kaynaklanabilir. Hatta çoğu zaman bunun sebebi mide olur. Hazımsızlık, gaz gibi sebepler olabileceği gibi sağ tarafta batma hissinin başka sebepleri de vardır.

Sağ Boşlukta Batma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Kaburga Kaslarında Oluşan Ağrılar

Kişi uzun süre hareketsiz kalınca ve yanlış oturma pozisyonlarından dolayı kaburga kaslarında ağrıya sebep olarak sağ boşlukta batma hissi oluşturur. Belin üzerine oturma ve yayılarak oturma diye tabir edilen durumlarda kişinin kaburga sistemine zarar verdiği için batma hissine sebep olur.Hatta sağ kaburga altında değil, sol kaburga altında batma ve ağrı hissine de sebep olabilir. Özellikle masa başı işinde çalışan kişilerde fazlaca görülür. Bu yüzden düzenli egzersiz ve spor yapmak batma hissini azaltmak için önemlidir.

2-)Mide Rahatsızlıkları

Sağ kaburga altındaki batma hissinin sebeplerinden diğeri ise mide ve yemek borusundan kaynaklı olabilir. Bu etken kişilerde en çok yaşanan sebeplerdendir. Çünkü kişinin midesi ve yemek borusu kaburga sistemi ile ilişkilidir. Ülser, gastrit gibi mide hastalığı olan kişilerde sağ boşlukta batma hissi oluşur. Sindirim sisteminin düzenli çalışamaması ve buna sebep olabilecek besinlerin tüketilmesi kişinin sağ tarafında batma hissine sebep olabilir. Eğer böyle rahatsızlıklar varsa kişinin yağlı ve kalorisi yüksek gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

3-)Kalp Rahatsızlıkları

Sağ boşluktaki batma ve ağrı hissi pek dikkate alınmasa da bazı durumlarda ciddi olabilir. Ağrılar sızı şeklindeyse veya kalp civarında ağrı oluşuyorsa özellikle kalp rahatsızlıklarından biri olabilir. Bu ağrılar sağ kaburgada başlayarak orta kaburgaya doğru yayılır. Böyle durumlarda mutlaka bir doktora danışılması gerekebilir.

Bunların dışında kişinin boynunda yaşadığı ağrılar ve bunun yayılması, aşırı yorgunluk ve hızlı koşma/yürüme de kişinin sağ tarafında batma hissi yaşatabilir. Tempolu ve dengeli koşu ile yürüyüşler bu şikayeti azaltacaktır.

Sağ Boşlukta Batma Hissi Nasıl Geçer?

Sağ kaburga altında ağrı ve batma hissinin önce varsa ciddi sebebi ona araştırılmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Ama onun dışında ilaçla tedavi edilecek ya da korkulacak bir durum söz konusu değildir. Günlük hareketlerden etkilenen sağ ve sol boşluğumuzdaki batma hissi günlük egzersiz ve spor ile geçecektir. Düzenli beslenme ve vücuttaki rahatsızlığa uygun diyet beslenme bir diğer iyi gelecek çözümdür.

Eğer kalp ile ilgili olduğu düşünülen bir durum varsa hemen bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü sağ kaburga altındaki batma hissi bir rahatsızlık değil, belki bir kalp hastalığının belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. vreyro linomit dedi ki:

    I want forgathering useful info, this post has got me even more info! .

  2. JavierTox dedi ki:

    browse tinder for free , tinder login
    tinder app

BİR YORUM YAZ