Reklam

Sağ Diz ve Sağ Yan Ağrısı

  • 25 Ocak 2018
  • 1.796 kez görüntülendi.
Sağ Diz ve Sağ Yan Ağrısı

Sağ bölgede diz ve yanlarda görülen ağrıların büyük hastalıkların habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Kişinin sosyal ve günlük yaşamında sık sık ağrılar ile karşılaşması normaldir. Yoğun ve ağır bir işte çalışan, sık sık egzersiz yapan ya da yaşı ilerlemiş kişilerin vücudunun çeşitli bölgelerinde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar normaldir ve kişinin fizyolojik yapısı ile ilgilidir.

Bu ağrıların sık sık tekrar etmesi, çok şiddetli olması ve yanında başla rahatsızlıkların da görülmesi halinde kişinin bir an önce en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmesi, test ve muayene olması gereklidir. Sağ diz ve yan kısımlarda meydana gelen ağrıların farklı sebepleri vardır ve bu ağrılar zaman içinde kalıcı bir hale gelebilmektedir.

Sağ Diz ve Yanlarda Ağrı Neden Olur?

Sağ bölgede görülen ağrıların farklı sebepleri olabilir ve bu sebepler kişinden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu ağrıların tedavi ve tanısı için kişinin gerekli olan tüm testlerden geçmesi ve uzman bir doktor ile muayene olması gerekmektedir. Sağ bölgede görülen ağrılar genellikle geçici olsa da bazı durumlarda bu ağrılar uzun sürebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı anda yapılacak en mantıklı şey uzman bir doktora görünmek olacaktır.

1-)Travma Etkenleri

Sağ diz bölgesinde ve yanlarda görülen ağrının sebeplerinden birisi kişinin yaşadığı travmalardır. Kişinin ani bir çarpma, düşme ya da kaza sonucu bu bölgelerinde ağrılar meydana gelebilir. Yine kazaya bağlı olarak ortaya çıkan kırık, çıkık ve incinme durumlarında da bu bölgelerde ağrı görülmesi normaldir. Kişinin bu şartlar altında acilen doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

2-)Sinir Sıkışmaları

Kişinin belirli bölgelerinde görülen ağrıların sebeplerinden bir diğeri ise o bölgelerde yer alan sinirlerde görülen sıkışmalardır. Bu ağrıların sebepleri arasında sinir sıkışması, sinir iltihabı gibi sinirsel hastalıklar yatmaktadır.

3-)Enfeksiyon Hastalıkları

Kişinin yaşadığı bir enfeksiyon sonucu sağ bölgesinde ağrı görülmesi normaldir. Diz bölgesi ağrılarının özellikle enfeksiyona bağlı olarak geliştiği sık gözlemlenen bir durumdur.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz ağrıları kişiye sosyal yaşamında büyük kısıtlamalar getirmektedir. Diz bölgesinde görülen ağrıları tedavi edebilmek için kişinin yavaş, ısınma hareketleri yapması tavsiye edilmektedir. Dizin gün içinde sürekli olarak hareket ettirilmesi ağrıların geçmesinde etkili bir yöntem olacaktır.

Bunun yanı sıra ilaç ile tedavi de en etkili yöntemlerden birisidir. İlaç kullanımı yapmadan önce kişinin doktora gitmesi, doktorun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanması gereklidir.

Diz ağrısı olan kişilerin diyet yapması ve fazla kilo almamaya da özen göstermesinde fayda vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

BİR YORUM YAZ