Reklam

Sağ Göğsümde Sıkışma

  • 27 Şubat 2018
  • 1.330 kez görüntülendi.
Sağ Göğsümde Sıkışma

Sağ göğüs bölgesinde sıkışma hissedilmesi kişinin birçok hastalığa sahip olduğunun bir işaretidir. Kişinin sağ göğsünde aniden sıkışma hissetmesi birçok duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çoğu kişi böyle bir durum ile karşılaştığı anda hemen panik yapar ve telaşa düşer. Bunun en büyük sebebi kişinin bu durumu kalp krizi sanmasıdır. Bu durum halk arasında yanlış bilinen bir durumdur. Ama yine de böyle bir sıkışma olması durumunda kişinin bu durumu dikkate alması ve doktora danışması gerekmektedir.

Sıkışma sorunu sadece sağ bölgede görülen bir sağlık sorunu değildir. Sol göğüste de bu tarz ağrılar meydana gelebilir. Kişinin böyle durumda uzman bir doktora gitmesi yapabileceği en iyi işlem olacaktır.

Sağ Göğüste Sıkışma Belirtileri Nelerdir?

Göğüste sıkışma hissedilmesi kişinin kalp krizi riskine benzetebileceği bir sağlık sorunudur. Böyle bir durumda sıkışma hissinin yanında farklı hisler de ortaya çıkabilir. Kişinin göğsünde sıkışma hissetmesi durumunda yer alan diğer belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Yutkunma güçlüğü çekilmesi,
  • Sıkışma hissi,
  • Göğüsün arkasında ya da göğüs içinde sürekli yanma hissi,
  • Vücut hareketlerinde göğüs bölgesinde ağrı hissedilmesi,
  • Ağızda reflü hissi,
  • Nefes alırken ağrı hissedilmesi,
  • Kişinin sanki bıçaklanma hissi yaşaması,
  • Göğüs bölgesinde kramp ve ağrı

Sağ Göğüste Sıkışma Neden Olur?

1-)Kalp Sorunları

Kişinin kalbe giden damarlarda taşınan kanın azalması durumunda kalp krizi geçirme riski bulunmaktadır. Böyle durumlarda kişinin göğsünde ağrı hissetmesi oldukça normal bir durumdur. Bu durumlarda göğüste ağrı hissedilmesinin yanı sıra terleme, bulantı gibi sorunlar ile karşılaşması da normaldir.

2-)Akciğer Sorunları

Kişinin akciğerlerinde meydana gelen sorunlar ile birlikte göğsünde ağrı hissetmesi sık görülür bir durumdur. En sık karşılaşılan akciğer sorunları arasında zatürre(akciğer iltihabı), nefes yolu iltihaplanması gibi sorunlar yer almaktadır.

3-)Karaciğer Rahatsızlıkları

Karaciğer, en önemli organlarımından birisidir. Kişinin akciğerlerinde sorun yaşaması durumunda birçok sağlık sorunu ortaya çıkar. Göğüste yanma ve ağrı hissedilmesi de bu sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Hepatit virüsü, karaciğer yağlanması, uyuşturucu kullanımı gibi sebepler karaciğer sorunlarını tetikleyen unsurlar arasında yer alır.

4-)Kas ve Sinir Sorunları

Kişinin kaslarında ve sinirlerinde zaman zaman sorunlar yaşaması normal bir durumdur. Böyle durumlarda kişi göğsünde ve vücudunun çok daha farklı yerlerinde ağrılar ile karşılaşabilir. Kas gerilmesi, zona hastalığı(bilinen adıyla suçiçeği hastalığı) ve kaburga problemleri de bu sorunlara neden olan hastalıklar olarak görülebilir. Kişinin böyle durumlarda göğüs bölgesinde ağrı oluşabilir.

Eğer bir süredir sağ göğsünüzde sıkışma hissi söz konusuysa, muhakkak uzman hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ