Sağ Göğsümün Üst Tarafı Ağrıyor

Sağ Göğsümün Üst Tarafı Ağrıyor

Sağ göğsün üst tarafında oluşan ağrı bazen önemsiz bazense ciddi problemlerin habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Sağ göğsün üst tarafındaki ağrı genellikle kalp rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilmez. Göğüs ağrısı duyulduğunda kişilerin aklına ilk olarak kalp rahatsızlığı gelmektedir fakat bu sağ göğüs değil, sol göğüs üzerinde gerçekleştiğinde akla gelmelidir. Sağ göğüs üzerinde oluşan ağrıya birçok etken neden olabilmektedir. Bu etkenler aynı zamanda duyulan rahatsızlıklara göre daha anlaşılır olmaktadır.

Sağ Göğüs Üzerinde Ağrının Belirtileri Nelerdir?

 • Yutkunma zorluğu,
 • Ülser ve reflü rahatsızlığı,
 • Göğüste ve göğüs arkasında oluşan yanma hissi,
 • Hareket ederken oluşan ağrı,
 • Solunum anında hissedilen ağrı.

Sağ Göğsün Üst Tarafında Oluşan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Sağ göğsün üst tarafında oluşan ağrı çoğunlukla şüphe uyandıran bir ağrıdır. Bu nedenle rahatsızlığı yaşayan insanların aklına ilk olarak kalp rahatsızlıkları gelmektedir fakat sağ göğsün üst tarafında oluşan ağrının genellikle bununla bir ilgisi bulunmamaktadır. Aşağıda maddelendirerek sağ göğsün üst tarafında oluşan ağrının nedenlerini inceleyelim:

 • Karaciğer Rahatsızlıkları: Göğsün sağ tarafında ağrıya neden olabilmektedir. Karaciğerde oluşan iltihap, enfeksiyonlar, aşırı alkol tüketimiyle etkili olan karaciğerin hasar görmesi gibi durumlarda sağ göğsün üst tarafında ağrı oluşabilmektedir.
 • Sinir, Kas ve Kemik Rahatsızlıkları: Sağ göğsün üst tarafında ağrı görülmesine neden olabilir. Bu bölgede yaşanılan bir travma; darbe alımı, yaralanma veya bu bölgeye uzun süre bir baskı uygulanarak sinirlerin hasar görmesi de bölgede ağrıya neden olabilmektedir.
 • Akciğer Rahatsızlıkları: Akciğer içinde oluşan iltihaplanmalar da sağ göğsün üst tarafında ağrı oluşturabilmektedir.
 • Ülser ve Reflü Gibi Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları: Yemek borusunda oluşan hasarla birlikte göğsün sağ üst tarafında da ağrıya neden olabilmektedir. Bu durumlar karşılaşan kişilerde eğer reflü rahatsızlığı varsa, bu sorundan kurtulduklarında ağrının da azalarak ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.
 • Tümör Oluşması: Vücudun her bölgesinde büyük sorunlara neden olduğu gibi burada da büyük ağrı ve sızılara neden olabilmektedir. Eğer ağrı şiddetliyse, uzman bir hekimden yardım almak faydalı olacaktır.
 • Stres ve Kaygı Bozuklukları: Çağımızın rahatsızlığı olan bu durum vücudun baştan aşağıya her yerinde etkiye neden olabilmektedir. Sinirlerin aşırı gerilmesini sağlayan bu durum sağ göğsün üst tarafında oluşan ağrının da nedeni olabilmektedir.
 • Pulmoner Hipertansiyon: Genel olarak göğüs bölgesini etkileyen bir yüksek tansiyon tipidir. Kimi zaman bu durum ölümcül sonuçlara da neden olabilmektedir. Hırıltı, kanlı öksürük, göğüs ağrısı ve zor nefes almayla görülen bu durumla karşılaşıldığında acilen bir doktora görünmekte fayda olacaktır.
 • Pulmoner Emboli: Akciğerlere giden kan damarlarından birinde oluşan kan pıhtısıyla ortaya çıkmaktadır. Kan pıhtısı eğer ciğere ulaşırsa bu daha kötü sonuçlara neden olabilir. Bu rahatsızlık sonucu şiddetli karın ağrısıyla birlikte göğsün sağ veya sol tarafın şiddetli ağrı görülmektedir.
 • Akciğer Kanseri: Ne yazık ki bu tür ağrılara sebep olabilmektedir. Akciğerin güçten düşmesiyle birlikte bu ağrıya rastlanmaktadır. Akciğerde bulunan bronşlar azalır ve akciğer görevini yerine getiremeyecek hale gelir bu durum sonucunda ağrı meydana gelir.
 • Zatürre: Akciğerlerde ve üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlar birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda kuru öksürük, ateş ve titreme, göğsün üst tarafında oluşan ağrı görülebilmektedir.
 • Bronşit ve astım: Akciğerle ilgili olan bu rahatsızlıklar da sağ göğsün üst tarafında ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Sağ Göğsün Üst Tarafında Oluşan Ağrı Nasıl Geçer?

Bu bölgede meydana gelen ağrının birbirinden farklı birçok nedeni olmaktadır. Öncelikle bu nedenler belirlenerek tedaviye başlanmalıdır. Eğer nedenler basitse kişinin dinlenmesiyle ortadan kalkacaktır. Bunun yanında ağrı kronik bir şekilde devam ediyorsa ve bu ağrıyla birlikte nefes darlığı, öksürük vb. gibi durumlar da görülüyorsa kişinin acil bir şekilde bir doktordan yardım alması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ