Reklam

Sağ Göğüste ve Sırtta Yanma

  • 12 Aralık 2017
  • 1.935 kez görüntülendi.
Sağ Göğüste ve Sırtta Yanma

Göğüs ile ilgili rahatsızlıklar özellikle kadınları her zaman korkutmuştur. Meme kanseri, göğüste kist gibi hastalıklar tedavi sürecinde hastayı zorlamaktadır. Bunun yanı sıra doğurganlık sürecini etkileyen bu rahatsızlıklarda erken teşhis çok önemlidir. Özellikle kadınların düzenli olarak kendi doktorlarına kontrole gitmeleri ve evde kendilerine meme muayeneleri yapmaları gerekmektedir.

Meme Muayenesi Evde Nasıl Yapılır?

Ayna karşısında göğüslerin birbiri ile denk olup olmadığı kontrol edilir. Memelerin içerisinde bir şişlik olup olmadığı elle muayene edilir. Bir şişlik olması kitleye işaret edebilir. Sonrasında yatar şekilde koltuk altı ve göğüs bölgesinde farklılık olup olmadığı kontrol edilir. Göğüs bölgesine bastırıldığında acı hissedilmesi dahilinde doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Sağ Göğüste ve Sırtta Yanma Nedenleri Nelerdir?

1-)Kalp ve Karaciğer Hastalıkları

Göğüste yanma, kalp ve akciğerle ilgili olabilir. Fakat özellikle göğüs bölgesinde hissedilen yanmaların çok küçük bir kısmı kalpten kaynaklanır. Vücudun göğüs kısmına yakın bölgelerinde meydana gelen enfeksiyonlar ağrı ve yanmaya sebep olabilir.

2-)Kas ve İskelet Sistemi Rahatsızlıkları

Göğüste ve sırtta yanma belirtileri çoğunlukla kas ve iskelet sistemi ile ilgilidir. Ağrıların artması dahilinde hasta kişinin evde yapılacak müdahaleler ve bilinçsiz ilaç seçimi yerine, uzman bir doktora başvurması ve doktorun koyacağı tanı sonrası tedavi sürecine başlanmalıdır.

3-)Darbe

Bunun yanı sıra göğüs bölgesine alınmış bir darbe yanmaya sebep olabilir. Özellikle adet dönemine yakın kadınlarda yürürken bile zorlanabilen göğüsler, yanma ve ağrıya sebep olabilir. Hassas bir dönem olan adet döngüsü kadınlarda zorlu geçebilir. Bunun yanı sıra bel ağrısı ve kasıklarda sancı hissedilebilir.

4-)Travma

Sağ göğüste ve sırtta yanma travma sonucu da meydana gelebilir. Özellikle trafik kazalarında emniyet kemerinin takılı olması halinde –ki ne olursa olsun takılmalıdır- kaza anında kemer göğüs boşluğuna baskı yaptığı için bölgede yanma ve ağrı hissi duyulabilir. Hava yastıklarının patlaması sonucu yine bölge darbe göreceği için yanma olabilir.

5-)Oturma Bozukluğu

Yanlış pozisyonda oturma ve hareket etme sırtta yanmaya sebep olur. Belin boşta kalması halinde omurga sağlıklı durmayacağı için sırtta yanma hissedilebilir.

6-)Solunum Yolu Hastalıkları

Bunun yanında bazı solunum yolu hastalıkları nefes güçlüğü yarattığı gibi sırtta ve göğüste yanma hissettirebilir.

Göğüste yanma hissinin devamında belirli semptomlarında takip edilmesi gerekir. Başlı başına tanımlanamayacak yanma hissi farklı bölgelerden kaynaklı bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Göğüste ve sırtta yanma hissedilmesi halinde sakin olmak önceliklidir. Bir müddet istirahat ettikten sonra ağrıların geçmemesi halinde uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ