Reklam

Sağ Gözde Zonklayıcı Ağrı

  • 25 Kasım 2017
  • 2.500 kez görüntülendi.
Sağ Gözde Zonklayıcı Ağrı

Şüphesiz gözlerimiz en önemli duyu organlarımız arasındadır. Hal böyle olunca gözlerde baş gösteren problemler de ayrı önem arz ediyor. Gözdeki ağrılar genellikle yorgunluk, uykusuzluk gibi dış etkenlere bağlı olmakla birlikte birçok oftalmolojik(gözle ilgili) hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilirler. Ayrıca ağrılar zonklama ve göz çukurunu etkileyecek şekilde ortaya çıkarsa durum yüzeysel faktörlerden kaynaklanmıyor olabilir. Özellikle sağ göz lateralize zonklayıcı ağrıların altında patalojik nedenler yatıyor olabilir.

Kumlanma, bulanıklık, sulanma gibi şikayetler görülmeye başlandığında hastanın uzman kontrolüne geçmesi gerekmektedir. Şikayetin altında yatan sebebin doğru ve zamanında tespit edilmesi hem tedavi sürecini hızlandıracak hem de en az hasarla hastanın iyileşmesini sağlayacaktır. Eğer zamanında müdahale edilmezse ağrıya sebep olan faktörler gözün yapısında kalıcı hasarlara yol açabilir. Özellikle sinir sistemi hücreleri kendilerini yenileyemedikleri için hastaların belirtileri göz ardı etmemeleri gerekir.

Sağ Gözde Zonklayıcı Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travmadan Kaynaklı Sebepler

Gözde travma kaynaklı bir hasar travmanın şiddetine bağlı olarak göz küresi, göz ekleri hatta sinirsel yapıları etkileyebilir. Hasarın verenin tipi, hasar gören doku ve hasar büyüklüğü ağrının şiddetini etkiler.

2-)Göz Kusurlarından Kaynaklı Sebepler

Yanlış ve uygunsuz lens/gözlük kullanımı ağrıya sebep olan bir diğer etkendir. Gerekli durumlarda gözlük kullanmama, olması gerekenden büyük ve küçük numaralı gözlükler ağrıya yol açabilir.

3-)Migren Kaynaklı Sebepler

Özellikle baş ağrısının sebeplerinden biri olarak bilinen migren sağ göz zonklamalı ağrısının da sebepleri arasındadır. Genellikle baş ağrısına eşlik eden göz zonklamaları şeklindedir.

4-)Diğer Sebepler

Sağ gözde zonklamaya yol açan diğer nedenler arasında glukom, akut hipertansiyon ve beyin tümörleri vardır. Beyin içerisindeki tümörler sinirlere baskı yaptığı için derinden gelen bir ağrıya yol açabilirler.

Göz Ağrısı Tedavisi

Tedavide özellikle ağrının kaynağı çok önemlidir. Ağrıya sebep olan nedeni ortadan kaldırmak veya etkisini azaltmak tedavinin en önemli basamağıdır.

  • Ağrı travma kaynaklı ise hasar gören yapılara doktor tarafından uygun tedavi uygulanır.
  • Bilinen bir göz kusurunda göz numarası değişebileceği için altı ayda bir doktor kontrolüne gidip gerekirse gözlükler değiştirilmelidir. Bu sayede gözlüklerden kaynaklanan göz ağrısından kurtulunmuş olunur.
  • Migren hastalarına genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Ağrılar arttığında ilaçlar kullanılmalıdır.

Tüm bunlarla beraber gözde meydana gelen ağrılarda kurtulmak için gözümüzü fazla yorulmaktan korumalıyız. Telefon, televizyon, bilgisayar vb. göz yoran eylemler esnasında gözü belli periyotlarla dinlendirmek çok önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

BİR YORUM YAZ