Reklam

Sağ Kaburgada Ağrı

 • 31 Temmuz 2017
 • 6.225 kez görüntülendi.
Sağ Kaburgada Ağrı

Sol ve sağ göğüs kafesinde 12’şer tane olmak üzere toplamda 24 kemiğin bir araya gelmesinden oluşan yapı, kaburga olarak ifade edilir. Kimi zaman bu kaburga kemiklerinde ağrı ve sızı problemleri baş gösterebilmektedir. Ağrının nedeni kaburga kemiğine alınan sert bir hasar olabileceği gibi kaburganın altında bulunan organlardaki rahatsızlıklar da olabilmektedir. Kaburga bilindiği üzere hayati önemi olan kalp, akciğer ve karaciğer korumakla görevlidir. Bunun yanı sıra soluk alış verişi esnasında da diyaframa destek olmaktadır. Bağlantılı olduğu bu organlardan birinde çıkabilecek ağrı, sağ veya sol kaburgada ağrı problemini tetikleyebilmektedir.

Sağ Kaburgada Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Sağ kaburgada hissedilen ağrı çoğunlukla hazımsızlık ve gaz sıkışması problemlerinden kaynaklanmaktadır. Aşırı yemek yedikten sonra kaburga bölgesinde ağrı hissine sık rastlanır. Ancak ağrı sağ kaburganın alt kısmında bulunan aşağıda listelenmiş organlarla ilintili de olabilir.

Sağ kaburga altında bulunan başlıca organlarımız şunlardır;

 • Karaciğer,
 • Safra kesesi,
 • Kalın bağırsak,
 • Sağ böbrek

Kabızlık

Bağırsak hareketlerinin çeşitli sebeplerden yavaşlaması ve azalması akabinde kabızlık meydana gelir. Stresten, lifli gıdaların az tüketilmesinden veya kullanılan ilaçların etkisinden ötürü kabızlık görülebilir. Kabızlığın sonucu olarak sağ kaburga bölgesinde sızı, ağrı hissi oluşabilir.

Gaz Sıkışması

Besinlerin mide ve bağırsaklarda sindirimi esnasında gaz çıkışı gerçekleşir. Özellikle karbonhidrat açısından zengin gıdaların fazla tüketilmesi akabinde gaz çıkışı daha fazla olduğundan gaz sıkışması problemine daha sık rastlanır. Midede gaz sıkışması, kaburgada veya kaburga altında ağrı yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden sürekli karbonhidrat içeren gıdaların tüketilmemesinde, aşırı yemek yemekten kaçınmakta ve yemek yerken hava yutmamak açısından yavaş yemek yemekte yarar vardır.

Travma Etkenleri

Kaburga kemiklerinin göğüs kafesimizi meydana getirdiklerinden bahsetmiştik. Göğüs kafesine doğru alınabilecek sert darbe, hasar bu bölgede ağrı ve sancıya yol açabilir. Kaburga kemiğinin üzerine doğru sert düşmek veya bu bölgeye sert materyalle vurulması akabinde kaburgada ağrı hissi meydana gelebilir. Eğer çok ciddi bir hasar alındıysa, kaburga kemiğinde kırık olabileceği unutulmamalı ve bir an önce tıbbi destek alınmalıdır.

Hamilelik Dönemi

Her kadının hayalini kurduğu hamilelik dönemi, pek çok etkileri beraberinde getirmektedir. Bu etkilerden biri de rahmin gebelik ilerledikçe büyümesidir. Büyüyen rahim sağ kaburga bölgesinde ağrı hissine yol açabilir. Bu sebepten doğan kaburga ağrısı genellikle normal ve doğal karşılansa da, uzman hekimden randevu almakta ve bilgilendirmekte yarar vardır.

Akciğer Rahatsızlıkları

Kaburganın altında solunum eylemimizi gerçekleştirmemizi sağlayan akciğer organının bulunduğundan bahsetmiştik. Akciğerde oluşabilecek sorun veya rahatsızlık, sağ kaburga altında ya da kaburgada ağrıya neden olabilir. Ancak kaburgada oluşan ağrı hissi tek başına akciğer hastalığı göstergesi değildir. Nefes alıp verme esnasında akciğerde ağrı hissi artıyorsa, akciğer rahatsızlıklarıyla ilintili olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Karaciğer Rahatsızlıkları

Yine kaburganın altında bulunan bir başka organımız olan karaciğer rahatsızlıkları da, kaburgada ağrı ile kendini gösterebilir. Siroz, karaciğerde oluşabilecek kist, aşırı alkol tüketimiyle gelişen karaciğer hasarı gibi pek çok sorun sağ kaburgada ağrıya neden olabilir.

Diğer Etkenler

 • Apandisit,
 • Mide rahatsızlıkları(reflü, gastrit vs.)

Sağ kaburgada veya kaburganın alt kısmında ağrı problemi mevcutsa, pek çok hayati organı ilgilendiren rahatsızlıktan kaynaklanabileceğinden mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. sic bo mat dedi ki:

  The child can’t help but conclude that his feelings must not be important.
  Ask your teen to want of what s/he will do in host to the counter-productive behaviours.
  So exactly what the outcomes of a negative opinion?

 2. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your
  website is magnificent, as well as the content!

 3. How can we promote health of these patients?
  This will probably be to work your own individual mentor and guide.
  Failure is so inflexibly black or white, so any nothing.

BİR YORUM YAZ