Reklam

Sağ Kalça ve Bacak Ağrısı

  • 25 Ocak 2018
  • 2.213 kez görüntülendi.
Sağ Kalça ve Bacak Ağrısı

İlk olarak kalça bölgesinde ortaya çıkan ve zamanla bacağa ulaşan ağrı hissi, sıklıkla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve çeşitli nedenleri vardır. Önlem alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen sağ kalça ve bacak ağrısı, doktor müdahalesi ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Sağ Kalça ve Bacakta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

1-)Ağır Yük Kaldırmak

Kalçada meydana gelen ağrının başıca nedeni, bireyin vücudunu aşırı yük ile yorması ve zorlamasıdır. Vücudun ağırlığını taşıyan bacaklar ve kalça kemikleri, beklenmedik ve ani aşırı yük kaldırılması sonucunda ağrıyabilir ve sancı hissini de beraberinde getirebilir. Çok ağır yük kaldırma durumu sürekli olarak ortaya çıktığında, bireyin bel bölgesinde fıtık türü oluşumlar söz konusu olabilir ve kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bel kayması, fıtık ya da eklemlerde zedelenme durumu ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağır yük kaldırmaktan bireyin kaçınması ve ağrı durumunda doğrudan muayene olması son derece önemlidir.

2-)Kemik veya Eklem Hastalıkları

Sağ kalçanın ağrıması, kemiklerden ya da eklemlerden kaynaklanan bir sorunun habercisi de olabilmektedir. Kalça eklemlerinde ya da kalça kaslarında meydana gelen aksaklıklar ağrı ve zaman içinde de bedensel olarak duruş bozukluklarını beraberinde getirebilir. Bazen de bel ağrısı kalçaya vurabilir. Hangi sebeple ortaya çıktığının tespit edilmesi, tedavi süreci bakımından çok önemlidir. Bunlara ek olarak;

  • Kasları ve tendon bağlarının korunmasını sağlayan küçük sıvı dolu yastıkçıkların aşırı zorlanmasından kaynaklanan hasarlar kalçada ağrıya neden olabilmektedir.
  • Tendonlarda zorlanma da bacaklarda ve kalça bölgesinde soruna ve ağrıya yol açabilir.
  • İltihaplar, kireçlenme ile ilgili eklem sorunları ve romatizmal durumlar da kalça ağrısına ve hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına yol açabilmektedir.
  • Travmatik durumlara bağlı olarak şiddetli çarpma, düşme ya da darbe alma durumları da kalça ve bacak bölgesinde ağrı oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Kalça bölgesinde ortaya çıkabilen, nadiren de olsa meydana gelebilen kanser türleri de ağrı oluşumunu tetikleyebilmektedir.
  • Kalça ve bacak bölgelerinde kan dolaşımının aksamasından kaynaklanan durumlar nedeniyle de bu kısımlarda ağrı ortaya çıkabilir. Ayrıca kortizon türü iğne ve ilaç kullanımı da kalça ağrısının sebeplerinden bir tanesidir.

Sağ Kalça ve Bacak Ağrısı Tedavi Süreci

Öncelikli olarak ağrının kaynağı tespit edilmelidir. Kalça ve bacak bölgelerinde ağrısı olan bireylere, uygun şekilde fizik tedavi uygulanabilir. Bunun yanı sıra kireçlenmeden kaynaklı ağrılarda eklemlere iyi gelecek ve tedavi sürecine katkı sağlayacak ilaçların kullanımı da söz konusu olabilir. Yine kas gevşeticiler de kısa vadede sorunun çözülmesine yardımcı olabilmektedir.

Aşırı kilolu bireylerde, doğal olarak vücudun ağırlığından kaynaklanan bir yük binmesi durumu söz konusudur. Bu nedenle kilo normal seyrine düşürülmeli ve tedavi süresince de kilo durumu gözlemlenmelidir. Aynı zamanda çeşitli egzersizlerle de ağrı hafifletilebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ