Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

Sağ kasıktan bacağa vuran ağrı birçok hastalığın belirtisi olabilir. En doğru tanı için kişinin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.

Sağ kasıktan başlayan ve bacaklara vuran ağrı hemen her yaş grubunda görülebilen bir sorundur. En sık görülen sebepleri arasında ise sinirlerde meydana gelen tahribatlar, kemik kırıkları ve kalçada oluşan çıkık gibi sağlık sorunları yer almaktadır. Tedavi için mutlaka doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Sağ kasıktan bacağa vuran ağrının birçok farklı sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağ kasıktan bacağa vuran ağrı karın ile uyluk arasında kalan bölgede oluşan ağrının bacakları da etkilemesi durumudur. Kasık bölgesinde yer alan ağrının meydana gelmesi sinir kasları ile yakından ilgili bir sorun olarak bacak ve bel bölgesinde de ağrı olarak hissedilebilmektedir.

Sağ kasıktan başlayan ve bacaktada da ağrılara neden olan sorunun sebepleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Bel ve bacakları da etkileyen kasık ağrısının en büyük sebeplerinden birisi kasık kemiğinde meydana gelen kırıklardır.
 • Kalçada kırık ve çıkık oluşması halinde kasık ve bacak bölgesinde ciddi ağrılar meydana gelebilir. Kalçadan çıkık ameliyatı olmak, bu bölgelerde oluşan fıtık gibi sağlık sorunları da bu ağrıların baş nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Kaza ve travma gibi etkenler nedeniyle kasıkta oluşan ağrılar bacakları da etkileyebilmektedir.
 • Sağ kasıkta ağrı oluşmasının sebeplerinden bir diğeri ise apandisit sorunudur. Ani başlayan ve şiddetli ağrılara neden olan apandisit ağrısı için acil olarak tıbbi müdahale gerekmektedir.
 • Sindirim sistemi iltihaplanmaları sonrasında kasık bölgesinde ağrı oluşabilir. Karın ağrısı ve ishale de neden olan sindirim sistemi iltihaplanmaları tedavi için mutlaka uzman birisi ile görüşümelidir.
 • İdrar yollarında enfeksiyon oluşumu da kasıklardan bacaklara vuran ağrıların sebepleri arasında yer almaktadır. Tedavi için bol bol su içilmeli ve antibiyotik alımı yapılmalıdır.
 • Sağ kasık ve bacaklarda ağrıya neden olan etkenlerden birisi de vücuda giren zararlı mikroorganizmalardır. Vücutta enfeksiyon oluşumuna yol açan bu organizmalar kasıkta ve sağ bacakta ağrıya neden olabilmektedir.

Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağ kasıkta başlayan ve bacaklara da vuran ağrılar kişini hareketlerinde büyük oranda kısıtlamaya neden olabilmektedir. Tedavi için öncelikle gerekli tetkik ve tahlillerin yapılarak sorunun sebebi araştırılması, sonrasında ise doktorun önereceği tedavi yöntemlerine göre bir yol izlenmelidir.

Sağ kasık ağrısı tedavisi için izlenecek yol şu şekildedir:

 • Öncelikle doktorun önereceği tüm tetkiklerin yapılması ve sorun açık bir şekilde doktora anlatılmalıdır.
 • Daha sonrasında ise gerekli olan idrar ve kan testlerinin yapılarak sorunun kaynağı araştırılmalıdır. Doktorun istemesi halinde MR ve ultrason cihazı ile görüntüleme işlemlerinin de yapılması gereklidir.
 • Ağrıları dindirebilmek için hastanın uzun süre yürümekten kaçınması ve ağrı olan bölgeye baskı uygulamamaya dikkat etmesi gereklidir.
 • Ağrının bacakları da etkilemesi nedeniyle hastanın uzun süre ayakta kalmaması önemlidir.
 • Hastanın sık sık dinlenmesi ve yatak istirahatleri yaparak tedavi sürecini dikkatli bir biçimde geçirmesi de uzmanların tavsiyeleri arasında yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ