Reklam

Sağ Kulak Arkasında Oluşan Şişlik

 • 06 Ocak 2018
 • 3.616 kez görüntülendi.
Sağ Kulak Arkasında Oluşan Şişlik

Kulak arkasında oluşan şişlikler tek kulakta olabileceği gibi iki kulakta birden görülebilir. Kulağımızın arkasında oluşan bu şişlikler bazen küçük yağ bezesi gibi ciddi olmayan rahatsızlıklardan, bazen de enfeksiyon gibi önemli durumlardan kaynaklanabilir.

Vücudumuzun en önemli savunma mekanizması olan lenf bezlerinde de zararlı organizmalarla savaş halindeyken şişlik meydana gelebilir. Bu durum da yine sağ kulak arkasında şişlik oluşumuna örnek gösterilebilir.

Sağ Kulak Arkasındaki Şişlik Nedenleri Nelerdir?

1-)Alerjik Reaksiyon

Alerjiye yol açan etkenler kişiler arasında farklılık gösterebilir. Tüketilen gıdalar, kullanılan kozmetik ürünleri alerjiyi tetikleyen unsurlardandır. Alerji sonucunda sağ kulak arkasındaki şişliğe kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilerde eşlik etmektedir.

Yine alerjiden kaynaklı olarak şişen lenf bezleri de kulak arkası şişliğine neden olmaktadır.

2-)Travma Etkenleri

Kulağımıza aldığımız darbeler, yaralanmalar şişlik şeklinde kendini göstermektedir. Özellikle enfeksiyon oranı yüksek kesik, yara oluşumu söz konusuysa ihmal edilmeden bir doktora gidilmelidir.

3-)Yağ Bezesi

Vücudumuzun herhangi bir bölümünde rastlanabilecek yağ bezeleri sağ kulak kısmında da bulunmaktadır. Bu sebeple sağ kulağımızın arkasındaki oluşan şişlikler yağ bezesi olabilir.

Dokunulduğunda hareket eden yumuşak bir yapıya sahiptir. Genel olarak ağrıya neden olmaz ve zararlı bir rahatsızlık değildir.

4-)Enfeksiyon

Sağ kulak arkasında oluşan şişliklerin bir diğer sebebi de mantar, virüs ve bakteri enfeksiyonudur. Bu oluşum özellikle kulaklarda, gözlerde ve kafa derisinde enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Bu rahatsızlık doktor kontrolünde antibiyotik kullanımıyla kısa süre içinde geçmektedir.

5-)Kanser

Oluşan şişliklerin en önemli ve ciddi nedeni kanserdir. Ağrısız ve gün geçtikçe büyüyen bu şişlikler özellikle lenf kanseri veya kan kanserinin yaygın bir belirtisidir. Bu şişlikler tek başına kanser göstergesi olmayacaktır. Yapılması gereken ise diğer belirtilerin dikkatlice izlenmesi ve mutlaka bir uzman doktora başvurulmasıdır.

6-) Kulak İltihabı

Özellikle kulak arkası kemiğinin üzerinde görülen bu şişlikler kulak iltihabı kaynaklıdır. Bu rahatsızlığın sebepleri arasında iklim değişikliği, stres, yorgunluk, nörolojik rahatsızlıklar gösterilmektedir. Şişliğin yanı sıra kızarıklık şikayeti de görülmektedir.

7-)Sivilce

Kulak arkasında oluşan sivilceler şişlik ve beze görünümüne benzetilebilmektedir.

Sağ Kulak Arkasındaki Şişliklerin Tedavisi

Oluşan şişliğin öncelikle nedeni bulunmalı ve buna uygun tedavi uygulanmalıdır. Evde uygulayabileceğiniz sıcak kompres uygulaması, boğazdaki enfeksiyondan kaynaklı şişliklerde ise sıcak içecekler tüketmek rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer şişlikleriniz uzun süreli olarak kalıyor ve başka belirtiler de gösteriyorsa; mutlaka bir doktora başvurmanız ve tüm testlerinizi, tetkiklerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Antwan dedi ki:

  It’s perfect time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few
  interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 2. chengdian.cc dedi ki:

  Real instructive and great anatomical structure of subject material, now that’s user friendly (:.

  Here is my homepage; chengdian.cc

BİR YORUM YAZ