Reklam

Sağ Kürek Kemiğinde Ağrı

 • 15 Ağustos 2018
 • 746 kez görüntülendi.
Sağ Kürek Kemiğinde Ağrı

Kürek kemiği, her iki omzun da arkasında bulunan düz ve üçgen yapıdaki kemiklerdir. Kürek kemiği işlevsel olarak kol kemiklerini kaburgalarla birleştiren kemiklerdir. Kürek kemiği ağrıları omuz hareketlerini önemli ölçüde kısıtlayabilir. Kürek kemiği ağrıları genellikle kollarla yapılan aşırı egzersizler sonucu oluşmaktadır.

Kürek Kemiği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Kürek kemiğindeki ağrılar çoğunlukla sinir sıkışmalarından kaynaklanır. Sinir sıkışması sonucu kürek kemiği ağrır ve koltuk altı, göğüs ve kaburgalara kadar bu ağrı yayılabilir. Sinir sıkışması kola bakılarak anlaşılır. Eğer kolda morarma ve uyuşma varsa, bu sinir sıkışmasını işaret eder.
 • Kolların ve omuzların yoğun çalıştırılarak yapıldığı sporlarda ve egzersizlerde kürek kemiği ağrıları oluşabilir. Omuz hareketlerinin tekrarlanarak yapıldığı tenis, badminton ve golf gibi sporlarda sıklıkla kürek kemiği ağrılarıyla karşılaşılabilir.
 • Kürek kemiğinin kırık olması durumunda, yapılan kol hareketlerinde mutlaka ağrı hissedilir. Kürek kemiğindeki kırık sebebiyle yapılan kol hareketlerinden etkilenen bölgede şişlikler de meydana gelebilir.
 • Yanlış uyku pozisyonlarında uyumak ya da uzun süre sadece belli bir taraf üzerinde yatmakla, sabah uyanıldığında kürek kemiklerinde ağrılar hissedilebilir. Yüzüstü veya uzun süre sırtüstü yatmak da kürek kemiği ağrılarını tetikleyecektir. Doğru yastık kullanımı da önemlidir. Uyku sırasında kürek kemiği ağrılarının önüne geçebilmek için dolgun bir yastıkla boyun ve omurga desteklenmelidir.
 • Soğuk algınlığı ve buna bağlı kas ağrıları nedeniyle de kürek kemiğinde ağrılar meydana gelebilir.
 • Vitamin eksikliği, yanlış beslenme, yanlış oturuş pozisyonları, yaşlanma, aşırı stres, fiziksel stres, kalp krizi ve akciğer enfeksiyonları gibi nedenler de kürek kemiğindeki ağrıların nedenleri arasındadır.

Kürek Kemiği Ağrısının Tedavisi

Öncelikle ağrı sebebinin tanısı konmalıdır. Bunun için doktor kontrolünde röntgen veya MR çekilebilir. Kürek kemiği ağrısının sebebini bulmak biraz zordur.

 • Eğer ağrı, yoğun hareket ve zorlamadan kaynaklanıyorsa omuz ve kol hareketleri kısıtlanmalıdır.
 • Ağrıdan etkilenen bölgeye masaj yapılabilir. Yine sıcak ve soğuk kompres yapılarak ağrı giderilebilir. Yoğun olmayan kürek kemiği ağrılarında fizik tedavi uzmanlarının gösterdiği egzersizler yapılarak ağrı ortadan kaldırılabilir.
 • Ağrı sebebi kırık veya çıkık ise bölge alçıya alınmalı ve hareketi mutlaka kısıtlanmalıdır. Bu süreçte ağrı kesiciler kullanarak da ağrı hafifletilebilir.
 • Kas sorunlarından dolayı oluşan kürek kemiği ağrılarında sert bir zeminde sırtüstü yatmak, ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Oturuş ve duruş pozisyonlarından kaynaklanan kürek kemiği ağrılarından doğru pozisyonları kullanmaya başladığınız andan itibaren kurutulacaksınız. Uzun süre aynı ve sabit bir oturuş pozisyonunda durmamak da kürek kemiği ağrılarını önleyecektir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. vreyrolinomit dedi ki:

  I’m impressed, I have to say. Really not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the difficulty is one thing that not enough persons are talking intelligently about. I’m very blissful that I stumbled throughout this in my search for something regarding this.

 2. JavierTox dedi ki:

  browse tinder for free , what is tinder
  tinder sign up

BİR YORUM YAZ