Reklam

Sağ Memede Sertlik ve Çok Hafif Ağrı

  • 06 Şubat 2018
  • 1.350 kez görüntülendi.
Sağ Memede Sertlik ve Çok Hafif Ağrı

Genel olarak ortaya çıktığında kadınlarda korku ve endişeye yol açan sağ memede sertlik ve beraberinde ağrı hissi, panik yapılmadan yaklaşılması ve nedenleri araştırılması gereken bir sorundur. Ciddi bir sorundan dolayı ortaya çıkmış olsa dahi, çok basit bir nedenle de sertliğin oluşabileceği unutulmamalıdır.

Memede Sertlik ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Regl döneminde, memelerde sertlik ve ağrı, oldukça normal ve genellikle de yaşanan bir durumdur. Özellikle de kadınlar 30 ile 40 yaş aralığında ise, sertleşme hissi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu ağrı ve sertlik hissi, genellikle reglin ilk günü ile birlikte sona ermektedir. Bunun yanı sıra, menopoz dönemine adım atmış kadınlarda da meme ağrısı ve sertlik ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bu dönemde hormonsal değişimler söz konusu olmaktadır.
  • Kadınların uzun süreli olarak kullanmak durumunda oldukları bazı ilaçların yan etkisi olarak memede sertlik ortaya çıkabilmektedir. Bu durum daha çok doğum kontrol haplarının kullanımında ya da kronik hastalıklara bağlı ilaç kullanımlarında meydana gelmektedir. Şayet kadının memelerinde sertlikle birlikte şiddetli ağrı ya da gittikçe şiddetlenen bir ağrı söz konusu ise, doktor gözetiminde ilaç dozu azaltılmalıdır.
  • En çok korkulan meme ağrısı ve sertlik sebebi olan meme kanseri, yine sıklıkla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır ve erken teşhis son derece önemlidir. İlerleyen meme kanseri vakalarında genellikle tedavi sürecinde memenin alınması söz konusu olmaktadır. Memede ağrı ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra bu ağrının şiddetlenmesi, sertlikten ziyade, daha çok ceviz büyüklüğünde bir beze hissedilmesi; kızarıklık veya yara oluşumu, göğüs ucunda akıntı ortaya çıkması ya da memenin kahverengi bölümünde kabuklanma gibi durumlarda, kişi mutlaka doktora gitmeli ve mamografi çektirmelidir.
  • Emzirme döneminde bulunan kadınlarda memelerde süt birikimi söz konusu olduğunda ciltte gerginlik ve memede sertlik durumu ortaya çıkabilmektedir. Genelikle memenin ağrısı da bu nedenle oluşur. Bebek emdikten kısa bir süre sonra kişinin memesinde rahatlama görülür. Bu dönemde bireyin vücudunda hormonsal değişimler oluştuğu için, bu değişimler tüm vücudu ve ruhsal durumu da etkilemektedir.

Memede Sertlik ve Ağrı Tedavisi

Memede ortaya çıkan sertliğin nedeni, çok basit olarak yağ bezesi oluşumu da olabilir, meme kanseri de. Bu nedenle bireyin, belirtileri ve işaretleri çok iyi bir şekilde gözlemlemesi ve takip etmesi gerekir. Ancak ağrı ve sertlik özel bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkıyor ise, uzun süredir geçme belirtisi yoksa mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve tetkikleri derhal yapılmalıdır. Meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ