Reklam

Sarı Renkli Kusma

  • 07 Haziran 2017
  • 4.297 kez görüntülendi.
Sarı Renkli Kusma

Kusma şikayetini hayatında her insan bir veya birçok kez yaşamıştır. Bazen aşırı stresten, gerginlikten bazen de ilaçlardan veya o anki hastalık durumundan kaynaklanan kusmalar görülebilir. Genellikle mide bulantısını takiben kusma olur.

Kusma nedenine bağlı olarak kusmuk rengi de değişir. Bazen sarı bazen kahverengi bazen de kırmızı renkli kusmalar olabilir. Ayrıca kusma miktarınız da çok önemlidir. Çok fazla miktarda kustuysanız sonrasında mide boşalacağı için kusmuk renginiz sarı renkli olabilir. Farklı renkte ve sık sık kusmanız varsa mutlaka bir doktora başvurunuz.

Sarı Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

Gebelik ve Midenin Boş Olması

Sarı renkli kusma genelde sabahları olur. Sabahları mide boş durumdadır ve kişi kusunca midedeki sarı su dışarı çıkmış olur. Sarı renkli kusma safra kusma olarak da bilinir. Özellikle gebelik döneminde sabah kusmaları çok fazladır ve genellikle sarı kusmuk olur. Kişinin genelde yataktan kalkar kalkmaz mide bulantısı olur ve sonrasında kusar.

Alkol Kullanımı

Kişi alkol aldıktan sonra kusarsa sarı renkli kusmuk olur. Ayrıca alkol ve sigara kullanan kişilerde sabahları safra kusma gözlenir. Uzun süreli alkol ve sigara kullanan kişilerde sabahları sarı renkli kusma olur. Kişi genelde yataktan kalktığında başı döner ve mide bulantısı olur. Takiben de kusma olur.

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyonlar, hastalıklar sonucunda kişilerde ilk başta sarı renkli kusma olmaz. Fakat çok fazla kusma olduktan sonra kişinin midesi boşaldığı için sonraki kusmaları sarı renkli olabilir.

Psikolojik Etmenler

Kişinin çok fazla stres, endişe yaşaması sonucunda mide bulantısı yaşar ve mide bulantısının akabinde sıklıkla kusma görülür. Psikolojik nedenlere bağlı kusmalar da sarı renkli kusma olabilir.

Gıda Zehirlenmesi

Tarihi geçmiş, bozuk ürünlerin tüketilmesi sonucunda kişilerde zehirlenmeler meydana gelir. Kişide mide bulantısı, kusma, ateş görülebilir. Kusmanın rengi yeşil veya sarı olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

Her ne nedenle oluyorsa olsun sarı renkli kusma normal bir durum değildir. Bu nedenle derhal doktora gidilmesi gerekir. Ayrıca kişinin midesi boş değilken sarı renkli kusması önemli sağlık problemlerinin olduğunun gösterir. Bu gibi durumlarda kişi sakinleştirilerek hemen doktora götürülmelidir.

Mide boşken meydana gelen sarı renkli kusma normal karşılanabilir. Bu sarı sıvı asitlidir ve yakıcıdır. Bu nedenle kişilerde genelde yemek borusunda ve boğazlarında yanma hissi, tahriş, kötü tat olur. Gerekli tahlilleri yaptırmak ve tedavi olmak için doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ