Reklam

Sedimantasyon Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

 • 06 Nisan 2018
 • 1.597 kez görüntülendi.
Sedimantasyon Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Eristrosit Sedimantasyon Oranı (ESR) ya da Sedim adı ile bilinen sedimantasyon, genel olarak bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklar ya da kanser türü hastalıklar ile enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklarda, vücutta oluşan iltihabın seviyesinin ölçülmesinde kullanılan bir kan değeri olarak ifade edilebilir. Kısaca sedimantasyon, kırmızı kan hücrelerindeki çöküş hızının ölçülmesini sağlamaktadır.

Normal şartlarda alyuvar miktarı çöküşü kadınlarda 0 – 20 mm ve erkeklerde 0 – 15 mm arasında olduğunda sorun olmadığı kabul edilir. Bu değerler daha yüksek olduğunda, sedimantasyon yüksekliği olarak ifade edilir.

Sedimantasyon yüksekliği olan kişiler, bedensel olarak enfeksiyonlara maruz kalan kişilerdir. Eğer enfeksiyonlardan kaynaklanan bu rahatsızlığın sebebi belirlenmiş ise bu sedimantasyon testi ile iltihaplanmanın derecesi tespit edilir.

Sedimantasyon Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

 • Kan değerlerinde düşüş meydana gelmesi, zararlı hücrelerin vücutta artışı gibi durumlarda, ciddi bir risk faktörü ortaya çıkar. Bu durumda sedimantasyon testi ile tehlikenin derecesi ortaya konur ve buna uygun bir tedavi uygulanır.
 • Kişinin bağışıklık sisteminde çeşitli sebeplerle çöküş meydana gelmiş ise hastalıklara karşı bedensel olarak hassasiyet ortaya çıkar. Bu da eklem rahatsızlıkları, enfeksiyonel sorunlar ve mikroplardan kaynaklanan problemler ortaya çıkabilir. Bu sorunlar ve rahatsızlıklar neticesinde de sedimantasyon yüksekliği ortaya çıkar.
 • Yaşı ilerleyen kişilerde, zamanla sedimantasyon yüksekliği meydana gelebilir.
 • Kadınlarda gebelik dönemlerinde, preeklampsi(gebelik zehirlenmesi) olarak bilinen kan zehirlenmesi sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu da vücudun çeşitli bakteri ve virüslere açık hale getirir. Bu sebeple sedimantasyon yüksekliği testlerde çıkabilir.

Sedimantasyon Yüksekliği Nasıl Düşer?

Sedimantasyon yüksekliğinin normal seyrinde devam etmesi için kişisel olarak yapılabilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır. Temel olarak yaşam tarzının iyileştirilmesi, yaşam standartlarının yükseltilmesi, sedimantasyon yüksekliğinin düşürülmesi için oldukça yararlı olmaktadır. Bunun için beslenme düzeninin oturtulması son derece önemlidir. Bunun yanında uyku düzeninin de belli bir sisteme oturtulması, belli saatlerde uyumak ve kalkmak, vücudun bağışıklık sisteminin yükseltilmesinde de etkili olmaktadır.

Vücutta özellikle yaz aylarında susuzluk nedeniyle oluşan dehidrasyona da engel olunması gerekmektedir. Yetişkin bir bireyin günde ortalama 1,5 – 2 litre su içmesi gerekmektedir. Fiziksel aktivitelerin yapılması, günlük aktivitelerin hayata dahil edilmesi de oldukça önemlidir.

Bireysel olarak ortaya konan çabalar, sedimantasyon yüksekliğinin düşürülmesinde etkili olamayacak durumda ise, tıbbi yardım alınabilir. Yine enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunlar dolayısıyla meydana gelen sedimantasyon yüksekliği, ilaç tedavisi ile normal değerine döndürülebilir. Bunun için gerekli testlerin uygulanması ve tedaviye kısa sürede başlanması gerekmektedir. Doktora danışıldıktan sonra bitkisel yöntemlerle de sedimantasyon değerleri düşürülebilir. Özellikle zencefil, zerdeçal ya da kekik gibi baharatlar, değerlerin normale döndürülmesinde etkili olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Leota Saison dedi ki:

  I’d incessantly want to be update on new articles on this web site, saved to fav! .

 2. www dedi ki:

  This blog was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I have found something which helped me. Many thanks!

BİR YORUM YAZ