Reklam

Sedimantasyon Yüksekliği ve Ağrı

 • 14 Mayıs 2017
 • 1.699 kez görüntülendi.
Sedimantasyon Yüksekliği ve Ağrı

Sedimantasyon testi ile kırmızı kan hücreleri yani alyuvarların çökme hızı ve süresi ifade edilir. Bu test vücuttaki iltihap, enfeksiyon oranın ölçmek için kullanılır ve sedimantasyon(kısacası: sedim) olarak ifade edilir. Sedimantasyon testi ile eklemler ve vücutta oluşabilecek iltihaplar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak oluşan sorunlar, kanser gibi vücutta önemli birçok rahatsızlık hakkında ön fikir edilerek uygun tedavi yöntemi seçilir.

Sedimantasyon testinden kısaca bahsedecek olursak, belirli süre içerisinde çöken alyuvar sayısını hesaplar. Bu test erkeklerde normalde 0-15 mm arasında, kadınlarda ise 0-20 mm arasında olması gerekir. Bu değerlerden yüksek olması, sedimantasyon yüksekliği olarak tanımlanır.

Sedimantasyon Yüksekliği Nedir?

Sedimantasyon yani alyuvarların çökme derecesinin normal değerlerden yüksek olması, vücutta enfeksiyon oluşumunun bir göstergesidir. Hastalığın tanımlanmış olması halinde bu değer, iltihabın şiddeti hakkında bir ön fikir verir. Bu test tek başına yapılması halinde hastalığın kesin teşhisini sunmaz sadece hastalık hakkında ön fikir edinilmesini sağlar. Sedimantasyon testi sonrasında yapılacak diğer birkaç test ve tahlillerin sonuçlarına bağlı olarak kesin tanı konulur.

Sedimantasyon yüksekliği, bir enfeksiyon oluşumunun göstergesi olduğu için, enfeksiyonun oluştuğu bölgede ağrı oluşması normaldir.

Sedimantasyon Yüksekliğine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

1-)Enfeksiyonel rahatsızlıklar

İnsan vücudu çok hassas bir yapıdadır. Bağışıklık sisteminin düşmesi halinde vücut dışarında gelebilecek mikroplara karşı açık hale gelir. Bu durumda vücutta enfeksiyonel rahatsızlık oluşumu normal olacaktır. Vücutta iltihap oluşumuna bağlı olarak yapılan sedimantasyon testleri yüksek değerler verir.

Zatürre, kemik, eklem ve kıkırdak iltihaplanmaları, virüs ve bakteriyel kaynaklı birçok enfeksiyon, tüberküloz gibi birçok rahatsızlık sedimantasyon değerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden bağışıklık sistemini her daim zinde tutmak, beslenme ve spor gibi aktiviteler dikkat etmek gerekmektedir.

2-)Kanser

Kanser vücutta zararlı hücrenin çoğalıp yayılması anlamına gelir. Kanser gibi vücut üzerinde ciddi komplikasyonlara yol açabilecek rahatsızlıklara bağlı olarak enfeksiyon oluşumu gözlenmektedir. Enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak da sedimantasyon değerleri yükselir.

3-)Hamilelik

Hamilelik ile vücutta hormonal düzeyde sürekli olarak değişkenlik yaşanır. Buna bağlı olarak birçok hastalık oluşumu gözlemlenebilmektedir. Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi hamileliğin ikinci döneminde ortaya çıkan kan zehirlenmesi olarak tanımlanabilir. Preeklampsi ile vücutta enfeksiyonel düzeyde artış yaşanacağı için yapılan sedimantasyon değerlerinde yükseklik gözlemlenebilmektedir.

Enfeksiyonel hastalıkların vücuda girişini engellemek için bağışıklık sisteminin yüksek tutulması gerekmektedir. Meyve ve sebze tüketimi, sağlıklı ve düzenli beslenme, düzenli yapılan spor aktiviteleri, vitamin takviyeleri bağışıklık sisteminin arttırılmasında yardımcı faktörlerdir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder online , tinder login
  tinder login

 2. Szcxgo dedi ki:

  ivermectin 8 mg – ivermectin tablets order stromectol tablets

 3. Mgsmea dedi ki:

  price of ivermectin tablets – cost of ivermectin 1% cream stromectol otc

BİR YORUM YAZ