Reklam

Serçe Parmak Kırığı ve Sonrası

  • 08 Şubat 2018
  • 2.784 kez görüntülendi.
Serçe Parmak Kırığı ve Sonrası

Genel olarak çeşitli sebeplerle alınan darbeler sonucunda ortaya çıkan serçe parmağı kırığı, kişinin aniden bir yerden düşmesi ya da savunma için ellerin kullanılması sonucunda da oluşabilmektedir. Ellerde kaslar ve tendonlar bir arada ve karmaşık bir düzende yer almaktadır. Nadiren de olsa ayak parmaklarında da vurma, çarpma gibi nedenlerle kırık oluşumu meydana gelebilmektedir.

Serçe Parmağında Kırık

Serçe parmağında meydana gelen kırık, söz konusu ise kişi büyük olasılıkla şiddetli bir darbe almıştır. Çünkü darbelere karşı en dayanıksız olan parmak, serçe parmağıdır. İlk anda hissedilmese de, parmakta zamanla oluşan ve şiddetlenen bir ağrı söz konusu olduğunda ilk olarak akla çatlak ya da kırık oluşumu gelmelidir.

Kırılmanın meydana gelmesinden sonraki yarım saat içinde parmak morarmaya ve şişmeye başlar. Eğer tedavi edilmezse, parmakta şekil bozukluğuna yol açan bir durumdur çünkü kemikler hatalı kaynadığında, dış deriden görünüm de değişir. Serçe parmak şişmesi ve morarması, darbenin şiddetine ve kırığın özelliklerine göre diğer parmaklarda da şişkinlik ve morarma olarak ortaya çıkabilmektedir.

  • Bazı kırıklarda yalnızca alçı ya da ortopedik ürünlerin kullanımı yeterli olurken bazı kırıklar, ciddi bir ameliyat süreci gerektirebilir.
  • Genel olarak cerrahi müdahale yapılan serçe parmak kırığı, altı hafta sonunda iyileşme göstermektedir.
  • Alçı yönteminin kullanılışı esnasında, serçe parmağın yüzük parmağına sabit bir şekilde tutturulması, parmağın doğal seyrinde kaynaması ve eski haline dönmesi bakımından son derece önemlidir.

Serçe Parmakta Kırık Tedavisi

Ağrı ve sancı ile ortaya çıkan parmak kırılması, kişinin günlük hayatını büyük oranda olumsuz etkilemesi bakımından önemlidir ve derhal tedavi edilmesi gerekir. Kırık oluşumu söz konusu olan kişi, ellerini kullanamayacak bir konuma gelir ve mutlaka röntgen ile kırık tanısı konması gerekir.

Serçe parmağı kırığında, kişi doğrudan ortopedi uzmanına muayene olmalıdır. Röntgen sonrasında doktorun tavsiyesi ile gerekli görülür ise cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale gerekmeyen durumlarda yalnızca alçı da yeterli olabilmektedir. Yine doktorun önerisi doğrultusunda, ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar alınabilir.

Doktor parmağı alçıya almaya karar verirse, genellikle atel kullanımı söz konusu olur. Bölgede kırığa bağlı olarak şiddet bakımından yüksek ağrılar ortaya çıkabilir. Ya da parmakta şişlik ve iltihaplanma durumu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda bireyin tedavisine antibiyotik ilaçlar da eklenmelidir.

Ağrının azalması için kırık parmak üzerine soğuk buz kompresi uygulanabilir. Parmağın iyileşme sürecine olumlu etki etmesi bakımından, kırık parmağın olduğu elin kullanılmaması ya da kullanımının en aza indirilmesi yani parmağın dinlenmeye bırakılması çok önemli bir ayrıntıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Power to Choose dedi ki:

    49005 871536If you are needing to produce alteration in an individuals llife, during i would say the Are generally Bodyweight peeling off pounds training course are a wide path in the direction of gaining any search. la weight loss 263832

BİR YORUM YAZ