Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

Sert kıllar nasıl yumuşatılır sorusunun cevabı aslında vücudunuzdaki tüyleri nasıl aldığınız ile alakalıdır. Normalde tüylerin alınmasında jilet vb. ürünler tercih ediyorsanız, tüylerinizin kalın çıkmasının nedeni aslında tam olarak bu ürünlerdir.

Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

Vücudumuzdaki kılların bulunma nedenleri aslında çok eski zamanlara dayanmaktadır. İnsanlığın ilk tarihlerinde vücudumuzu soğuğa karşı korumakla görevli olan kıllar, zamanla vücudumuzun yapısı da değiştiğinden değişime uğraşmışlardır. Aynı şartlar altında bulunsak, belli bir zaman sonra aynı şekilde şekillenmeye devam edecekleri muhakkak.

Araştırmalara göre soğukta vücutlarımızdaki kılların dikleşmesi ise aslında bu nedenden dolayıdır. Vücut ufak da olsa ısı fark ettiğinde direkt olarak tüyler dikilir ve kıl boşluklarından bu sıcak havanın girişi sağlanır. Aynı şekilde kıllar vücudu büyük oranda bakterilerden de korumaktadır.

  • Zamanla güzellik algısının değişmesi ile birlikte özellikle kadınlarda vücuttaki tüyleri alma alışkanlığı oluşmuştur. Bu alışkanlığı ise pratikleştiren jiletlerdir. Kullanım kolaylığı ve çabukluğu nedeniyle tercih edilen jiletler sürekli kullanımdan sonra kıl köklerini etkiler ve kılların tek tek değil, bir kökten birden fazla olacak şekilde çıkmasını sağlar. Aynı zamanda bu kıllar eski yumuşaklığını kaybeder ve sertleşir. Bu sertleşmeyi azaltmak ya da tamamen yok etmek için öncelikle jilet kullanmamak gerekmektedir. Vücuda herhangi bir zararı olmayan jiletlerin tek problemi tüyleri çabuk çıkması, kalınlaştırması ve çoğaltmasıdır.
  • Tüylerinizin yumuşak çıkmasını istiyorsanız, öncelikle jilet kullanımından vazgeçmeniz gerekmektedir. Bunu ise ağda ile yapabilirsiniz. Ağda, jilet kullanılmış olan vücutlarda birkaç kullanım sonrası tüyleri eski biçimine ve yumuşaklığına çevirmektedir. Aynı şekilde tamamen kökten alındığı için ise tüylerin büyümesi daha uzun sürmektedir, bu da daha uzun süre kılsız, tüysüz bir şekilde yaşamanıza olanak sağlar.

Kılların Yumuşamama Nedenleri Nelerdir?

Kılların yumuşamama sebeplerinden biri, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi jilet kullanımıdır. Bir diğer sebebi ise genetiktir. Yani eğer jilet kullanımını bıraktıysanız ve bir süredir ağda ile temizleniyorsanız ya da aslında sürekli olarak ağda kullanmışsanız ve tüyleriniz aynı sertliğinde çıkıyorsa bu bir hastalık değil genetik, yani ailenizden ya da büyük büyük dedelerinden kalma bir genetik durumdur. Bundan tamamen kurtulmak istiyorsanız ise teknolojinin de gelişmesi ile bir seçeneğiniz daha bulunmaktadır. Bu yöntemin adı epilasyondur.

Epilasyon

Epilasyon son birkaç yıldır kadın ve erkeklerin tüylerden tamamen kurtulmak için kullandığı yöntemlerden biridir. Öncelikle belirtelim, vücudunuzun o kıllara yapısal olarak ihtiyacı vardır. Yani siz tamamen bittiğini düşünseniz de göremediğiniz tüylenmeler vücudunuzun her yerinde vardır ve olacaklardır.

Epilasyon aslında lazerle yakma işlemidir. Bu işlem ağrı eşiğinin yüksek tutulmasına göre tüylerin azalmasını kolaylaştırmaktadır. %80 oranında tüylenmenin önüne geçer fakat vücut tüy üretmeye devam eder. Fakat bu tüyler o kadar ince ve küçük olarak çıkmaya başlar ki varlıklarından rahatsız olmazsınız. Fakat aynı şekilde vücut tipine göre eskisi gibi sertçe çıkmasa da, yine siyah tüyler çıkabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ