Reklam

Şiddetli Baş Ağrısı ve Kalp Çarpıntısı

 • 09 Şubat 2018
 • 1.305 kez görüntülendi.
Şiddetli Baş Ağrısı ve Kalp Çarpıntısı

Şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısı, herkeste görülebilen şikayetlerdir. Fakat bu şikayetler, başka durumlarla da birleştiğinde tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısı tehlikeli bir hastalığın habercisidir diyebilmemiz için nefes darlığı ve göğüste ağrı gibi başka şikayetlerin de baş ağrısı ve kalp çarpıntısıyla birlikte bulunması gerekir.

Şiddetli Baş Ağrısı ve Çarpıntının Nedenleri Nelerdir?

 • Psikolojik Etkenler: Duygu durumlarının yoğun yaşanması, fizyolojik reaksiyonlara sebep olabilir. Aşırı stres ve üzüntü, endişe ve kaygı gibi yoğun yaşanan duygular baş ağrısı ve kalp çarpıntısına yol açabilir. Çünkü yoğun yaşanan duygu durumları adrenalin hormonu salgılanmasına ve bu hormon sebebiyle kalbe daha çok kan gitmesine sebep olur. Kalpte kan miktarının artması kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Günlük aktiviteleri çok yoğun olan bireylerde baş ağrısı ve kalp çarpıntısı şikayetlerine sıkça rastlanır.
 • İlaçların Yan Etkileri: Hemen hemen bütün ilaçların yan etkisi vardır. Bazı ilaçların da yan etkisi kalp çarpıntısı ve baş ağrısı olabilir. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa ve kalp çarpıntısı ve baş ağrısı şikayetlerinden yakınıyorsanız, öncelikle ilacınızın prospektüsünü okuyun ve bu durumu doktorunuza bildirmeyi ihmal etmeyin.
 • Kafein: Kafein miktarı fazla olan içecekler sık sık kalp çarpıntısı ve baş ağrısı rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Çok fazla kahve, çay ve kola tüketimi bu şikayetlerden muzdarip olmanıza yol açabilir. Sigara kullanımının da kalp çarpıntısı ve baş ağrısına neden olabileceği unutulmamalıdır.
 • Kalp Hastalıkları: Şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısı durumlarının yanında; halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetler de varsa kalp rahatsızlığının habercisi olabilir ve bir an önce doktora danışılmalıdır.
 • Kronik Hastalıklar: Anemi ve hipertiroid gibi bazı kronik rahatsızlıklar şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısına yol açabilir.
 • Koroner arter damarları: Koroner artar damarlarında bazı zamanlarda daralma oluşabilir. Bu daralma, kalp kasının aşırı çalışmasının sebep olduğundan şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısına sebep olabilir.
 • Regl Dönemi ve Gebelik: Regl dönemi ve gebelik kadınlar açısından çoğunlukla sıkıntılı dönemlerdir. Bu dönemlerde vücutta birçok reaksiyonun yanı sıra; şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısı gibi reaksiyonlar da gözlenmektedir. Gebelik ve regl dönemlerinde salgılanan hormonlar bu şikayetlerin tetikçisidir.
 • Alkol Kullanımı: Aşırı alkol tüketimi, uyku yetersizliği gibi durumlar da şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısı şikayetlerine yol açmaktadır.

Şiddetli Baş Ağrısı ve Kalp Çarpıntısının Tedavisi ve Bazı Önlemler

 • Tedavi, doğru yapılan bir teşhisin ardından gerçekleşmelidir. Eğer sebep kalp rahatsızlıkları ise cerrahi müdahale uygulanması söz konusu olabilir. Bir an önce doktora görünmek şarttır.
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi, düzensiz uyku gibi vücudu olumsuz etkileyen faktörler onarılmalıdır.
 • Kafeinli içecekler minimum seviyeye indirilmeli, bitki çayları ve bol su tüketilmelidir.
 • Şiddetli baş ağrısı ve kalp çarpıntısı diğer hastalıklardan kaynaklanıyorsa, öncelik diğer hastalıkların tedavisi olacaktır. Doktorunuz ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale önerebilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ