Reklam

Siğil Lekesi

  • 09 Mart 2017
  • 5.452 kez görüntülendi.
Siğil Lekesi

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan sorunlardan olan siğiller, verruka olarak da adlandırılmaktadır ve sıklıkla sırt, kol ve bacak bölgelerinde görülse de vücudun bütün kısımlarında görülme ihtimali yüksektir. Nasır şeklindeki viral enfeksiyonlardandır. Siğil tedavisi çok kolay olsa da bazı durumlarda tedavi sonrasında veya kavlatma, yakma, oynama gibi durumlarda cilt üzerinde kötü görünüme yol açan lekeler bırakabilmektedir.

Siğiller iyi huylu tümörler olarak da adlandırılabilir. Her tümör hücresinde olduğu gibi tedavisi aksatıldığı zaman hücreler çoğalarak siğilin büyümesine yol açar ve büyüyen siğil sert bir yapı oluşturup cilt üzerinde ağrılara yol açabilmektedir. Virüs bağımlı enfeksiyon oldukları için yayılma olasılıkları yüksektir. Bu yüzden siğil üzerine elle temas etmemek gerekmektedir.

Siğil Lekesi ve Siğillerin Oluşma Nedenleri Nelerdir? Nasıl Korunabiliriz?

  • Vücutta siğil oluşmasının etmeni HPV virüsüdür. Siğiller daha çok bağışıklık sistemiyle alakalı olarak ortaya çıkmaktadır. Yetersiz ve sağlıksız beslenme, sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması dışarından gelen mikroplara veya kimyasala karşı duyarlılığında azalmasında yol açmaktadır. Bu yüzden herhangi bir eşyaya temas sonucunda, cinsel birliktelik sonucunda, giysiler, terlikler, havlular gibi günlük hayatta kullandığımız eşyalardan kaynaklı olarak mikroplardan enfeksiyon kapılması siğil oluşmasına yol açabilmektedir.
  • Siğil lekeleri ise siğil üzerinde oynayarak kavlatma, kanatma ve yakma nedenlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Viral kaynaklı enfeksiyon oldukları için elle temas veya siğil üzerinde oynama siğilin geçmesini sağlamaz aksine enfeksiyonun yayılarak çoğalmasına neden olur.
  • Siğillerden korunmak için beslenme şartlarına dikkat etmek, mümkün olduğunca aşırı yağlı ve sağlıksız besinlerden uzak durmak, özellikle giysilerde ve bulunduğumuz ortam içerisinde ki hijyen koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların dışında meyve, sebze gibi ürünleri bol tüketmek ve vitamin hapları kullanmak bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratabilmektedir.
  • Ayrıca viral enfeksiyon olduğu için tedavi süreci boyunca ev veya dışarıda ortak kullanılan havlular, giysiler vb. eşyaların yayılma, bulaştırma ihtimaline karşı ayrı kullanılması gerekmektedir.

Siğil Lekesi Nasıl Geçer?

Virüs enfeksiyonu olduğu için antibiyotikli merhemler işe yaramaz. Cerrahi müdahale veya siğil etkisini azaltan bazı krem ve merhem preparatları kullanılabilmektedir.

  • Genel olarak dondurma, lazer, cerrahi işlem gibi müdahalelerle ağrısız ve lekesiz siğil tedavisi mümkündür.
  • Siğil lekesinden kurtulmak için ayrıca  aloe vera(ev yapımı ilaçların hazırlanmasında kullanılan etken bitkisel madde) gibi bitkisel tedaviler de mümkündür.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ