Sık Sık Hastalanma

Sık Sık Hastalanma

Sık hastalanma birçok kişinin yakındığı durumlar arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlar bağışıklık sisteminin zayıf olduğunun göstergesidir. Özellikle kış aylarında dengesiz ve düzensiz beslenme, vitamin eksikliği ve yeterli karbonhidrat, protein alınmaması gibi birçok faktör bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sık hastalanma gibi nedenlerin oluşmasına olanak sağlamaktadır.

Bağışıklık sistemininden bahsedecek olursak; kişiyi koruyan, vücuda giren yabancı ve patojen maddelerler savaşıp, olası rahatsızlık durumunun oluşmasını önleyen vücut sistemi olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu hastalıklara açık hale getirmektedir. Karşılaşılan en ufak durumda vücut zayıf düşer ve hastalık oluşumu gözlenir.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak kişinin kendini sürekli olarak halsiz ve yorgun hissetmesi, sık sık viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, üşütme gibi durumların yaşanması ve alerji gibi durumlar gözlenmektedir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesine ve reçetelenen ilaçların doğru kullanımına uymak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ilave yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Sık Sık Hastalanma Nedenleri Nelerdir?

Sık sık hastalanmanın en önemli nedeni doğrudan veya dolaylı olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Bağışıklık sistemi neden zayıflar? sorusu üzerinde yoğunlaşacak olursak;

  • Kronik rahatsızlıklar: Günümüzde tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıkları yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak kişi kendini çoğu zaman halsiz hissetmekte ve sık sık hasta olmaktadır.
  • Yaşlanma: Yaşlanma ile vücut metabolizmasında ciddi bir şekilde zayıflama gözlenir ve vücut hastalıklara karşı savaşamaz duruma gelerek bağışık sistemi zayıflar. Bu gibi durumlarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak rahatsızlanmalara karşı vücut açık hale gelmektedir. Bu yüzden yaşlı kişilerin beslenme ve diğer durumlarda sağlığına daha özen göstermeleri gerekmektedir.
  • Düzensiz ve sağlıksız beslenme: Doktor kontrolü olmadan sağlıksız şekilde diyet yapan kişiler ve yetersiz beslenmeyen kişilerde vücuda yeterli karbonhidrat, yağ, protein, mineral, vitamin gibi vücut metabolizmasında doğrudan etki üstlenen yapıların alınmaması nedeniyle bağışıklık sistemi düşer ve kişi kendini sürekli olarak halsiz hisseder. Bunun sonucunda sık sık hastalanma durumunun oluşması gözlenir.
  • Gereksiz ilaç kullanımı: En ufak bir rahatsızlıkta günümüz toplumu sürekli olarak ilaçlara yöneltmektedir. Özellikle antibiyotik kullanımında yaşanan gereksiz kullanımlar bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve hastalık durumunda doktor kontrolünden geçmesi, doktor ve eczacının tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ