Sırt Kıllarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sırt Kıllarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

İnsanların, hayvanların ve hatta bitkilerin bile neredeyse çoğu uzvu üzerinde kıl, tüy yada pul dediğimiz yapılar mevcuttur. Özellikle insanlarda gözle görülemeyecek tüyler bile mevcuttur. Vücudumuzdaki kıl ve kıl kökleri beden ısısını dengelemek, ten hassasiyetini korumak gibi işlevlere sahiptir. Örneğin çok soğuk bir ortamda vücudumuzdaki kıllar dik bir hale gelerek ısı alımını kolaylaştırır. Tüylerim diken diken oldu sözü buradan gelmektedir.

Benzer bir durum olan sıcak havalarda ise kıl köklerindeki gözenekler genişleyerek terlemeye sebep olur. Böylece fazla ısı vücuttan atılmış olur. Lakin bazen öyle durumlar vardır ki özellikle erkeklerde olsa da kadınlarda da görülür: aşırı kıllanma/tüylenme. Böyle zamanlarda kişiler tedavi olup bu kıllardan kurtulmak isterler. Bunlardan en sık rastlananı da sırttaki kıllanmadır.

Sırtta Kıllanma Nedenleri Nelerdir?

 

Beslenme vücudumuzun bakımı için oldukça önemlidir. Yanlış ve dengesiz beslenme bunun en yaygın sebeplerinden biridir. Aşırı yağlı yiyecekler, karbonhidrat ağırlıklı beslenme tarzı vücudumuzdaki kıl köklerini besleyerek kıllanmaya neden olabilir.

Hormonel bozukluklar ise bir diğer etkendir. Örneğin erkeklik hormonunun fazla salgılanması kıllanmaya sebep olabilir. Bunun anlaşılması için en önemli şey hormon testidir.

Sırt Kıllarından Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye geneli itibariyle esmer ve tüylü insanların yaşadığı bir bölgedir. Bu durumu coğrafik konum çok etkilemektedir. Bu problemi yaşayan birçok insan olduğu için de haliyle çözüm yolları çeşitlidir. İster dönemsel hem uzun zamanlı bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

1-)Ağda

Çam ağacının reçinesinden yapılan doğal epilasyon şeklidir. Dünyada hala en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bugün birçok çeşidi mevcut olsa da kıl olan bölgeye yapıştırılıp hafif soğuyunca çekilmesi ile kıllardan kurtulunmuş olunur. Lakin ileriki yaşlarda cildin erken sarkmasına sebep olabileceği söylenir. Sırt bölgesinin geniş olması ve can yakmasından ötürü erkekler tarafından pek tercih edilmez.

2-)Epilasyon/Lazer Epilasyon

Bu alandaki en modern yöntemdir. Lazer ışığı sayesinde kıl kökleri yakılarak tekrar çıkmaması sağlanır. Kökün içinde bulunduğu jel bir nevi deforme edilir. Kılın rengi, inceliği-kalınlığı ve kuvvetine göre uygulama süresi belirlenir. Genelde 3-10 seans arasıdır.

Burada önemli olan nokta bu işi yapacak olan kişinin uzmanlığı ve lazer cihazının orijinalliğidir. Onun için tedavi merkezinin iyi araştırılması ve hatta imkan varsa, cilt doktorlarının kontrolü altında olabilecek hastanelerde yapılması önerilir.

3-)Epilatör

Epilatör cihazı bir nevi ağdanın makineleşmiş halidir. Kılları ağda yapıştırmak yerine bu cihaz aracılığıyla deriden ayırmaktır. Lakin sırt bölgesi için biraz zor ve acılı bir vaziyet oluşturabilir. Vücudu tahriş etme ihtimali de vardır.

4-)Doğal Yöntemler

Bu yöntemlerde akla ilk gelen tüy dökücü kremlerdir. Kıllı bölgeye sürülüp bir süre bekledikten sonra spatulası veya su yardımıyla kıllar temizlenir.Fakat her cilt tipine uygun olmama durumları vardır. Doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ