Reklam

Sırt ve Omuzlarda Karıncalanma

  • 01 Şubat 2018
  • 3.500 kez görüntülendi.
Sırt ve Omuzlarda Karıncalanma

Sırt ve omuzda karıncalanma hissi birçok insanda görülen bir durumdur. Genellikle bu durumun altında basit sebepler yatar. Günlük hayatı fazla etkilemediğinden genellikle karıncalanma hissi yaşayan insanlar doktora başvurmazlar. Fakat uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler genellikle sinir hasarlarında ortaya çıkan durumlardır. Sinir dokusunun iyileşme yeteneği çok kısıtlı olduğundan sinir hastalıklarının geri dönüşümü olmaz. Bu yüzden uzun süreli geçmeyen karıncalanma hissi varsa, bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Sırt ve Omuzda Karıncalanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

  • Karıncalanma ve uyuşma hissin temel sebebi sinirler ve kan dolaşımı ile ilgili problemlerdir. Sırt ve omuz bölgesini kanlandıran damarlardaki veya bu bölgelerin duyusunu alan sinirlerdeki hasarlar karıncalanma hissine sebep olur. Bu durumun birçok sebebi vardır. Fiziksel müdahalelere bağlı olarak gelişebileceği gibi birçok farklı hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.
  • En sık karıncalanma nedeni kişinin hep aynı tarafına uyumayı alışkanlık haline getirmiş olmasıdır. Sürekli sol veya sürekli sağ tarafı üzerine uyumayı alışkanlık haline getiren kişilerde karıncalanma ve uyuşukluk hissi görülebilir.
  • Başka bazı hastalıklar da sinirlerde hasara yol açarak karıncalanmaya sebep olabilir. Bu hastalıkların başında diyabet( şeker) hastalığı yer alır. Şeker hastalığı tedavi edilmediğinde hastalığın ilerleyen safhalarında sinirleri etkiler. Bunun sonucu olarak karıncalanma, hissizlik, uyuşukluk gibi durumlar ortaya çıkabilir.
  • Romatizmal artrit hastalığı da karıncalanmaya sebep olabilir. Omuz ve sırttaki eklemlerde meydana gelen iltihaplara bağlı olarak bu bölgelerde karıncalanma, uyuşukluk ve batma hissi görülebilir.
  • Bir diğer karıncalanma sebebi ise sırt fıtığıdır. Omurlar arasındaki kıkırdak yapının bozulması ve omurilikten çıkan sinirlere baskı oluşması sonucu etkilenen sinirlerin gittiği bölgelerde karıncalanma, uyuşma gibi şikayetler ortaya çıkar.

Sırt Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sırt fıtığının en yaygın belirtisi sırt ağrısıdır. Bununla birlikte başka yerlere vuran ağrılar şeklinde kendini gösterebilir. Yanma, batma hissi oluşması hissizlik, uyuşukluk, karıncalanma gibi şikayetler sırt fıtığının diğer belirtileridir.

Sırt fıtığının tedavisinde hastalığın şekli ve ilerleme düzeyi önemlidir. Yeni başlayan ve hafif seyreden sırt fıtığı ağrılarında ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte masaj ve fizik tedavi de kullanılır. Uzman kişiler tarafından uygulanan masaj sırt bölgesinde kasların rahatlamasını sağlayacak, sinir sıkışmalarını azaltacaktır. Tedavinin diğer bir aşaması sırtı güçlendirmektir. Yapılan egzersizler ile sırt güçlendirilip sağlamlık kazandırılır.

Eğer sorun ilerlemiş, ilaçlarla ağrılar giderilemiyorsa, cerrahi müdahale gerekir. Ameliyatla sinir sıkışmaları tedavi edilerek ağrıların önüne geçilmiş olur. Sinire baskı yapan kıkırdak kesilerek düzeltilir ve sinire oluşan baskı ortadan kaldırılmış olur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ