Reklam

Sırtımda Morluklar Var Neden Olabilir?

  • 31 Ocak 2018
  • 2.084 kez görüntülendi.
Sırtımda Morluklar Var Neden Olabilir?

Morarma genel olarak akla ilk olarak travma ve darbeleri getirmektedir. Bu sebeplerle vücudun herhangi bir yerinde derin ve büyük morluklar oluşabilir. Özellikle kişi bir yerden düştüğünde ya da sert bir darbeye maruz kaldığında, morarma ortaya çıkabilir. Sırtta da bu nedenlere bağlı olarak morarmalar meydana gelebilmektedir.

Vücutta Morluk Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  • Travmatik olaylar ve darbelere ek olarak, doku zedelenmesinden kaynaklanan morluklar da söz konusu olabilmektedir. Morluklar sırt bölgesinde de ortaya çıkabilir ancak genellikle kol ve bacak bölgesi morlukları daima ön plana çıkmaktadır. Fiziksel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan sırt morluklarında, endişelenmeye gerek yoktur. Elbette morluk çok büyükse ve uzun süredir geçmiyor ise, ciddi bir sorundan şüphelenmek gerekebilir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak da bireyin vücudunda çeşitli bölgelerde ve sırtta morluklar ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe ve ortaya yaştan sonraki süreçte, en küçük darbeler dahi morarmaya neden olabilmektedir. Çünkü bu dönemde cilt dokusu daha hassas bir hal alır ve son derece güçsüz kalır.
  • Bireyin rahatsızlığına bağlı olarak kullanmak durumunda olduğu uzun vadeli ilaçlar, yan etki yaparak sırt bölgesinde morluklara yol açabilir. Yalnızca sırtta değil, kollarda ve bacaklarda da morarmalar gözlemlenebilir. Özellikle kanı cıvıtan ilaçların kullanımı bu duruma yol açabilmektedir.

Bu nedenler, her bireyde ortaya çıkabilecek ve endişelenmeye gerek olmayan durumlardır. Ancak bazı sırt morlukları, gerçekten son derece ciddi sorunların da habercisi olabilmektedir.

Vücutta Morarmanın Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • C vitamini eksikliğine sahip olan bireylerde, vücudun bir uyarısı olarak morarmalar ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, C vitamininin yetersiz olduğu durumlarda, kılcal damarlarda ve dokularda zayıflama meydana gelmesidir. C vitamini gibi, K vitamini ya da B12 vitamini eksikliklerinde de vücutta morlukların gözlemlenmesi olasıdır. Bu gibi vitaminlerin takviye edilmesi ile sorun ortadan kaldırılabilir.
  • Kan hastalığı olarak bilinen Hemofili hastalığına sahip olan bireylerde de morarmalar ortaya çıkabilmektedir. Hemofili rahatsızlığı, kanda pıhtılaşmama sorunudur ve alınan en ufak bir darbe bile uzun süre kanama oluşmasına yol açabilecek niteliktedir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kılcal damarların yapısında bozulmalar ortaya çıkabilmektedir. Aynı durum, hormonal bozukluklar nedeniyle de oluşabilmektedir. Kılcal damarların zedelenmesi, damarlarda çatlakların meydana gelmesi, deri altında kanın birikmesine ve morluk gibi görünmesine neden olabilir.
  • Birey, bir darbeye ya da travmaya maruz kalmadan sırtında morluklar oluşmaktaysa, bu morluklar uzun süre geçmiyor ve ağrı hissi uyandırıyorsa, kişi mutlaka uzman bir doktora görünmelidir. Çünkü durum damarlardan ya da kan durumu ile ilgili bir sorundan ileri geliyor olabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ