Reklam

Sırtımda Oluşan Şişlik

  • 08 Şubat 2018
  • 1.701 kez görüntülendi.
Sırtımda Oluşan Şişlik

Sırt ağrısı gibi sırtta şişlik de çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur. Şişliğin boyutu ve özellikleri, nedeninin belirlenmesi bakımından önem taşımaktadır. Kişi sırtında bir şişlik söz konusu ise en kısa zamanda muayene olmalıdır.

Sırtta Şişlik Nedenleri Nelerdir?

  • En çok görülen sırt şişliği nedenlerinden bir tanesi yağ bezeleridir. Bu bezeler, derinin altında yağ birikmesi ile ortaya çıkar ve çok küçük bir hareket alanına sahiptir. İçinde birikmiş olan yağ esnek bir yapıda olduğu için üzerine bastırıldığında ezilebilir, ardından yeniden eski haline döner. Ancak yağ bezelerinin üzerine baskı yapmamak önemlidir. Küçük çaplı yağ bezeleri yalnızca sırt bölgesinde değil, vücudun her yerinde ortaya çıkabilir ve sağlık bakımından bir zarara yol açmaz.
  • Sivilce ya da akne oluşumu, sırtta şişliğin bir başka sebebidir. Daha çok ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan büyük çaplı sivilceler, yüzde, boyun ve sırt bölgelerinde de oluşabilmektedir. Bazı akne oluşumları oldukça irin birikimine sahip olduğu için üzerine dokunulduğunda dahi çok şiddetli ağrılara yol açabilir. Uzun süredir geçmeyen bu tip oluşumlar için muayene olmakta yarar vardır.
  • Tümör oluşumu, genellikle kontrol altında tutulamayan ya da bir nedenle kontrol dışı kalan hücreler tarafından meydana getirilmektedir. Farklı birçok türe sahip olan tümörler, iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Ne gibi özelliklere sahip olduğunun anlaşılması için geç kalınmadan teşhisinin yapılması hayati önem taşımaktadır.
  • Genel olarak sırt bölgesine darbe alan bireylerde, sırtta şişlik oluşumu gözlemlenebilir. Genel olarak bu şişliğe morarma ve ağrı da eşlik eder. Birkaç gün içinde geçmeyen bu tip travmatik ağrılar, mutlaka doktor tarafından muayene edilmeli ve tedavi uygulanmalıdır.

Sırtta Şişlik Tedavisi

Sırt şişliğinde tedavi süreci, sebebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Travma sonucu oluşan şişliklerde darbenin hemen sonrasında bölgeye soğuk kompres uygulamak, şişlik ve morarma oluşumuna engel olacaktır. Şişlik yağ bezelerinden dolayı oluşmuşsa, genellikle hastanın isteği ya da doktorun gerekli görmesi halinde enjeksiyon yöntemi ile bezenin içi boşaltılabilir.

Sivilce kaynaklı oluşan sırt şişliklerinde, sivilce ya da aknenin hiçbir şekilde sıkılmaması, elle bu sivilceye müdahale edilmemesi gerekmektedir. Aksi halde bölge enfeksiyon kapabilir ya da kanama meydana gelebilir. Enfeksiyon oluşması halinde, bölgenin şişliği ve buna bağlı olarak gelişen ağrısı artacaktır.

Sırt şişliği tümör nedeniyle oluşmuş ise, öncelikle tümörün türü, iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu tespit edilmelidir. Uygun bir pozisyonda ise cerrahi müdahale ile tümör alınabilmektedir. Eğer ur oluşumu tehlikeli bir bölgede ise alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ