Sırtımda Yanma

Sırtımda Yanma

Sırtımda yanma hissediyorum şikayeti ile doktora gelenlerin sayısı oldukça fazladır. Sırtta yanma hissedilmesi birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur ve kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için tüm bu ağrıları dikkate alması gerekmektedir. Bu ağrıların yanma şeklinde görülmesi farklı sağlık sebeplerinden kaynaklanan bir sorundur. Sırtta yanma hissedilmesi genel olarak geçici bir süreçtir. Bu sürecin sona ermesi ile birlikte kişinin sırtında hissettiği yanma hissi ortadan kalkmaktadır.

Sırtta yanma hissedilmesi sorunu uzun süreli devam ediyorsa, kişinin bu durumu ciddiye alması gerekmektedir. Hastalığın uzun sürmesi demek ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir ve kişinin bu durumu doktora bildirmesi iyi bir önlem olacaktır.

Sırtta Yanma Hissi Neden Görülür?

Sırtta görülen yanma hissine neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler her kişide farklılık gösterebilir. Sırtta görülen yanma hissinin neden olduğu bulunduktan sonra tedavi yöntemine geçilmelidir. Sırtta yanma hissedilmesinin nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişinin oturuş ve duruş pozisyonları ile sırt hastalıkları direk olarak birbiri ile ilgilidir. Kişinin yanlış bir oturma pozisyonuna sahip olması zaman içinde sırtında ağrı ve yanma olmasına neden olmaktadır. En doğru oturuş ve duruş şekilleri için kişinin sık sık egzersiz yapması tavsiye edilmektedir. Gerekirse kişi bu konuda uzman birinden destek almalıdır.
  • Sırtta yanma ve ağrıya neden olan etkenlerden bir diğeri ise fıtık ve omurga gibi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar kişinin ileride daha çok sıkıntı çekmesine neden olacağı için erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır.
  • Genetik faktörlerin de sırt bölgesinde yanmaya neden olduğu bilinmektedir. Kişinin ailesinden aldığı bir hastalık zaman içinde sırt bölgesinde sorunlara neden olmaktadır. Genel testler ile bu kalıtsal sorunlar ortaya çıkacaktır.
  • Sırt bölgesinde meydana gelebilecek bir sinir sıkışması ya da ödem sorunu da sırtta yanma hissine neden olacaktır. Bu sorunlar halinde kişinin acil olarak doktora görünmesi gerekmektedir.
  • Sırt bölgesinde meydana gelen yaralanmalarda bu bölgede ağrıya neden olmaktadır. Geçirilen travmalar sırtta yanma hissine neden olabilir.
  • Kişinin güneş altında çok uzun süre kalması da sırt bölgesinde kızarıklığa ve ağrıya neden olabilmektedir. Kişinin böyle durumlarda sırtına yoğurt sürmesi iyi bir yöntem olacaktır.

Sırtta Yanma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

Sırtta yanma hissi için öncelikli olarak doktorun önereceği testler yapılmalıdır. Testlerin sonucuna göre bu ağrıların neden olduğu belirlenecektir. Sırt ağrılarına iyi gelen egzersiz ve fizik tedavi ile birlikte sırt ağrıları kısa süre içinde dinecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ