Sırtta Acı Hissi

Sırtta Acı Hissi

Boyun bölgesi ile kuyruk sokumu arasındaki bölge olarak bilinen sırt hemen hemen her harekette aktif kullanılan bölgedir. Sırtta hissedilen ağrı, acı hissi genellikle travma etkenlerinden kaynaklanır. Bu bölgeye dışarıdan alınan hasarlar akabinde ağrı, acı hissiyatına sık rastlanır. Acı hissinin şiddeti darbenin ne denli olduğuyla doğru orantılıdır. Ancak kimi zaman herhangi bir fiziksel temas olmamasına rağmen acı, ağrı belirebilir. Böyle bir durumda şikayetin araştırılması için uzman doktora gidilmesi önerilir.

Sırtta Acı ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısı kimi zaman dayanılmaz derecede olarak kişinin gündelik işleri yerine getirmesinin önüne geçebilmektedir. Acı ve ağrı hissinin tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebileceğinden, gözardı edilmemelidir.

Duruş Bozuklukları

Sırt ağrılarının en önemli sebeplerinden biri duruş bozukluklarıdır. Kişinin sırtının üzerine doğru oturması veya sürekli olarak kambur duruşu, sırtta ağrı oluşumuna sebebiyet verebilir. Özellikle ofis çalışanlarında bu sebepten sırt ağrılarına sık rastlanmaktadır. Duruş bozuklukları ilerleyen dönemlerde daha ciddi eklem rahatsızlıklarına davetiye çıkarabileceğinden dikkatli olmakta fayda vardır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak duruş bozukluğunuzu giderebilir, bu sebepten doğabilecek olası ağrı ve eklem sorunlarını önleyebilirsiniz.

  • Çalışma masanızda bilgisayarın göz seviyesinde olduğundan emin olun,
  • Yürürken kambur durma alışkanlığı yenmek için dik durmaya özen gösterin,
  • Masa başında saatlerce çalışıyorsanız, gün içinde ara ara egzersizler yapmaya çalışın

Travma Etkenleri

Direkt olarak sırt bölgesine alınan darbe ve hasarlar da sırtta ağrı ve acı hissiyatını tetikleyici etkenlerden biridir. Çok ağır yük taşımak, ani ve ters bir hareket yapmak, sırtı sert bir zemine(duvar, masa vs.) çarpmak bu bölgede ağrıya neden olabilir.

Fıtık Rahatsızlıkları

Omurlar arasında destek amaçlı bulunan disk yapılarının sertleşmesi olarak bilinen fıtık da, sırt ağrısına yol açan etkenlerden biridir. Bel ve boyun fıtığı rahatsızlıklarının sonucu olarak sırt bölgesinde ağrı ve acı hissi belirebilir. Genellikle kendini ilk olarak ilgili bölgede şiddetli ağrılarla gösterir.

Sinir Sıkışması veya Hasarı

Sinirlerin üzerine uzun süre baskı uygulanması veya bu yapılara hasar alınması neticesinde ilgili bölgede uyuşma, acı ve ağrı gibi şikayetler meydana gelebilir. Sırttaki şikayetin nedeni sinir hasarı olabilir.

Kemik Erimesi

Zaman içerisinde kemiklerin yıpranması ve kırılgan hale gelmesiyle baş gösteren kemik erimesi, tıp dilinde osteoporoz olarak tanımlanır. Yaşlılarda daha fazla gözlenen bu rahatsızlığın en yaygın bulgularından biri sırt ağrılarıdır. Rahatsızlık akabinde kemik dokulardaki kayıp, şiddetli sırt ağrılarına yol açmaktadır.

Sırt bölgesinde acı ve ağrı şikayeti kısa süreli basit travma etkenleriyle ilgili olabileceği gibi çok ciddi eklem sorunlarıyla bağlantılı da olabilir. Şikayetin altında yatan esas nedenin doğru tespiti ve tespite yönelik tedavisi için muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ