Reklam

Sırtta Beze

  • 18 Aralık 2017
  • 2.843 kez görüntülendi.
Sırtta Beze

Sırtta oluşan bezeler çok büyüdüklerinde genellikle korkutucu olabiliyor. Kötü düşünmemek gerekir. Yağ bezeleri genellikle zararsızdır. Yağ bezeleri vücudun her yerinde oluşabileceği gibi sırt bölgesinde oluşanlar daha yaygındır. Genellikle ufak ve fark edilmesi zor olan bezeler bazı durumlarda büyüyerek ağrı yapabilir. Günlük hayatı etkileyen bu bezeler kendiliğinden geçmiyorsa, bir doktora başvurulmalıdır.

Sırtta Oluşan Yağ Bezelerinin Nedenleri Nelerdir?

Yağ bezeleri vücudun farklı kısımlarında oluşabilirken sırtta oluşanlar yaygındır. Yağ bezesi yağ hücrelerinin farklı sebeplerden dolayı bir araya gelmesi sonucu oluşur. Genellikle zararsızdır. Yağ bezesi oluşumunda genetik faktörlerin etkili olduğu bilinmekte fakat oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yüksek kolesterol, kıl kökü iltihapları, yağlı besinlerin fazla tüketilmesi, hareketsiz yaşam tarzı gibi faktörlerin yağ bezesi oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Bununla birlikte yapılan araştırmalar gösteriyor ki ailesinde yağ bezesi olanlarda, dercum hastalarında ve ilerlemiş yaşta yağ bezesi oluşma ihtimali artıyor. Aile bireylerinde yağ bezesi görülmesi durumunda kişide yağ bezesi oluşma olasılığının fazla olduğu görülmüştür.

Eğer vücudunuzda birçok yağ bezesi varsa bu durum madelung hastalığının belirtisi olabilir. Madelung hastalığı iç organlarda yağ bezesi oluşması durumudur. Kalpte, akciğerde, gırtlakta, bağırsaklarda ve yemek borusunda oluşabilir. Eğer vücudunuzda yağ bezesi çok fazla ise sizde yatkınlık fazladır. Bu durumda iç organlarda dahi ortaya çıkabilir. Bu durum hangi organın hangi kısmında oluştuğuna bağlı olarak tehlikeli olabilir.

Yağ Bezesi İltihaplanabilir mi?

Farklı sebeplerden dolayı yağ bezesi iltihaplanabilir. Bu durumda yağ bezesinde şiddetli ağrılar görülebilir. Yağ bezesi iltihaplanırsa hızla büyümeye başlar ve dışarıdan fark edilmeye başlar.

Vücudumuzda bulunan yağ bezesine baskı yapılmamalıdır. Bu durum iltihaplanmalara sebep olabilir. Yağ bezesinin iltihaplanması tedavi edilmezse ilerleyerek daha ciddi deri enfeksiyonlarına sebep olabilir. Yağ bezelerinin yakınlarındaki kıl köklerinin iltihaplanması yağ bezesinin iltihaplanmasına yol açabilir. Bu yüzden sağlıksız koşullarda kılların çekilerek koparılması doğru değildir.

Yağ bezeleri iltihaplanırsa, vücutta sistemik enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar. Ateş, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler vücutta oluşan enfeksiyonlarda görülür.

Yağ Bezelerinin Tedavisi Nasıldır?

Yağ bezeleri genellikle zararsız ve ağrısızdır. Fakat enfeksiyon kapatarak büyüyüp ağrı oluşturabilir. Bu ağrılar dayanılmayacak şiddette olabilir. Eğer yağ bezesi küçük ve ağrısız ise tedaviye gerek yoktur. Fazla büyümüş, ağrılara sebep oluyor ve günlük hayatı etkiliyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktor öncelikle yağ bezesini küçültecek tedaviye başlar. Bu ilaçlarla ve enjeksiyonla sağlanabilir. Cerrahi yöntemlerle yağ bezesi olduğu yerden alınır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ