Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı

Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı

Hastaların sırta bıçak saplanıyor gibi hissediyorum şeklinde bahsettikleri sırt ağrısı çok sık olarak görülmemektedir. Bu ağrının kişiden kişiye değişebilmekle birlikte birçok nedeni olabilmektedir.

Sırtta Oluşan Bıçak Saplanır Gibi Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Sırtta oluşan bıçak saplanır gibi ağrı ani bir şekilde meydana gelebilmektedir. Bu ağrı sonucu birçok kişinin aklında şüpheler oluşabilmektedir. Ani sırt ağrısı veya bıçak saplanır gibi oluşan ağrının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Omurga Çökme Kırıkları: Bu tür rahatsızlıklar bıçak saplanır gibi ağrılara neden olabilmektedir. Sırtta oluşan tümör rahatsızlıkları, kemik veya omurilik erimeleri bu çökme ve ağrılara neden olabilmektedir.
 • Kireçlenme: Sırtta tutulma ve ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Belli bir süre sonra sırtta kamburluk oluşmaya başlar. Uzun süre ayakta durma durumlarında, ağır bir yük taşıma durumlarında bu ağrılarda artma yaşanır.
 • Sırtta ve Omurlarda Oluşan Kanal Darlığı: Sırtta bıçak saplanır gibi ağrı oluşturur ve aynı zamanda bacaklarda uyuşmalara neden olabilmektedir. Bu uyuşmaların sonucunda kişi yürümekte de zorluk çekebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi sonucunda çözüm ameliyat olmaktadır.
 • Enfeksiyon Rahatsızlıkları: Soğuk algınlıkları, tutulmalar da ani sırt ağrılarına neden olabilmektedirler. Tüberküloz ve kan yoluyla bulaşan hastalıklar sırt omurlarında bıçak saplanır gibi ağrıya neden olabilmektedir.
 • Tümörler: Sırtta bıçak saplanır gibi ağrılara neden olabilmektedirler. Kişi özellikle dinlenirken ve uzanırken bu ağrılarla şiddetli bir biçimde karşılaşabilmektedir. Kişi hareket ettiğinde ağrı azalmaya başlar. Ağrı bıçak saplanması gibi hissedilir ve kişi ağır bir işle uğraşırken veya ağır kaldırırken yahut öksürdüğü esnada daha şiddetli bir hal alır. Ağrılar kişinin günlük yaşamını etkiler ve büyük sorunlar çıkarmaya başlar.
 • Omurgada Oluşan Şekil Bozuklukları: Skolyoz gibi rahatsızlıklar ani ve şiddetli sırt ağrılarına neden olabilmektedirler.
 • Kemik Erimesi: Kulunç ve kas rahatsızlıkları; ani ve bıçak saplanır gibi sırt ağrılarına neden olabilmektedirler.
 • Romatizma Hastalıkları: Bıçak saplanır gibi sırt ağrılarının tetikleyicisi olabilmektedir.
 • Mide ve Bağırsak Ülseri: Ani ve bıçak saplanır tarzda ağrılara neden olmaktadır. Genellikle bu ağrıların sebebi olarak ülser gösterilmektedir. Böbrek iltihabı da aynı şekilde bu ağrılara neden olabilmektedirler.
 • Kalp Rahatsızlıkları: Ülser gibi hastalıklardan sonra ikinci bir şekilde sık karşılaşılan durumlardır. Eğer bu ani ağrılar sık sık meydana geliyorsa, bunun nedeni kalp rahatsızlıklarından kaynaklı olabilmektedir.
 • Kas Kasılmaları: Gerginleşmeleri sonucunda ani sırt ağrıları meydana gelebilmektedir.
 • Tedavisi devam eden omurga kırıkları; sırtta ani ağrılara neden olabilmektedir. Eğer bu kırıklar veya çıkıklar doğru bir şekilde tedavi edilmemişse bu gibi ağrılar devam etmektedir.
 • Daha önce alınan darbeler; kırılmalar ani sırt ağrılarına neden olmaktadırlar. İyileşme süreci boyunca bu ağrılar ara sıra kendisini göstermektedir.

Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Olan Ağrıların Tedavisi Nedir?

Ağrının öncelikle nedeni belirlenebilir. Eğer omurilikte bir rahatsızlık varsa buna uygun bir şekilde fizik tedavi ve egzersiz uygulanabilir. Eğer hastalık kalp hastalığı, tümör gibi rahatsızlıklardan meydana geliyorsa, buna uygun bir tedavi uygulanmaktadır. Kişinin dinlenmesi, ağır yüklerden uzak durması, eğer sürekli oturulan bir işte çalışıyorsa sık sık hareket etmesi ve egzersiz yapması da bu hastalığa çözüm olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ