Reklam

Sırtta Çatlak

 • 01 Mart 2017
 • 3.531 kez görüntülendi.
Sırtta Çatlak

Günümüzde özellikle kadınların en önemli güzellik sorunları arasında cilt üzerinde derinin deformasyonundan kaynaklanan ve tahrişe neden olan çatlaklar, vücudun birçok yerinde görülmektedir. Ergenlik döneminde erkeklerde ve kadınlarda kasların hızlı büyümesi nedeniyle başlayan çatlaklar bacak, baldır, göğüs ve sırt bölümlerinde yaygın olarak gözlenebilmektedir. Ayrıca kalıtsal faktörlerinde çatlaklar üzerinde büyük etkileri gözlenmektedir. Özellikle beyaz tenli kadınlarda çatların görülme sıklığı ve ihtimali siyah tenli kadınlara oranla çok daha fazladır. Bu nedenle özellikle ergenlik döneminde kiloya ve cilt üzerinde bozulmaya yol açacak yiyeceklerden uzak durmaya çalışılmalıdır.

Sırt Çatlaklarının Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

 • Sırt çatlakları; kaşıntı, deri üzerinde döküntüler ve ciltte kızarıklıklara neden olabilmektedir. Çatlakların en önemli sebepleri arasında ise hızlı kilo verme gibi deri üzerinde deformasyona neden olan etmenler yer almaktadır. Kilolu insanlarda cilt gerilir ve daha sonra verilen hızlı kilolar cilt üzerinde tahribata yol açar.
 • Bunun yanında boy uzaması ve gebelik gibi etkenlerde sırtta çatlaklara yol açabilmektedir.
 • Fitness gibi vücut geliştirme alanlarıyla ilgilenen kadın ve erkeklerde sırt çatlakları deride oluşan gerilmelere bağlı olarak elastin ve kolojen dokularda tahribata yol açması nedeniyle sık olarak gözlenmektedir.
 • Gebelik döneminde deri üzerinde gerilmeler oluşması ve hızlı kilo artışı, doğumdan sonra sırt ve bacak kaslarında ciddi çatlaklar meydana getirebilmektedir.
 • Erkeklerde, sırt ve bacak bölgesinde çatlakların oluşması genellikle ani verilen kilolardan kaynaklı olabilmektedir.
 • Kortizon kullanımının doktor kontrolünde yapılmamasından kaynaklı sık kullanımı, hızlı kilo artışına ve cilt üzerinde ödem oluşumuna neden olabilmektedir. Bu da cildin yapısında bozulmalara neden olur.

Sırt Çatlaklarına Karşı Ne Yapılmalıdır?

 • Öncelikle hasar tespiti yapılarak çatlağın hangi rahatsızlıktan kaynaklandığı tespit edilir. Çatlağın rengi, uzunluğu ve yüzeyin gerilimine bakılarak tedavi aşaması belirlenir.
 • Gebelik döneminde kilo artışının net görülmediği dönemlerde kullanılan çatlak önleyici kremler gibi kozmetik ürünler sadece hamile kadınların değil günümüz erkek ve kadınlarda en çok başvurulan yollar arasında yer almaktadır.
 • Cilt üzerine sürülen krem, losyon, merhem, gibi kimyasallar her zaman etkili olamayabilmektedir. Bu yüzden cildi sürekli nemli tutmaya çalışmak alınabilecek en iyi önlemler arasında yer almaktadır.
 • Hamile kadınlar aşırı kilo artışına neden olacak yağlı ve kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durarak doktor kontrolünde yapılan bir diyet çerçevesinde hareket etmelidir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. order viagra dedi ki:

  A lot of thanks for all your valuable efforts on this site. Kate loves engaging in investigation and it’s really easy to understand why. I know all concerning the dynamic medium you produce sensible things through your web site and in addition invigorate response from the others on the situation then our favorite princess is truly starting to learn a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You have been doing a stunning job.

BİR YORUM YAZ